Çocuğunuza Spor Öncesi Sağlık Kontrolü

Çocuğunuza Spor Öncesi Sağlık Kontrolü

Çocuğunuza Spor Öncesi Sağlık Kontrolü

Bizi Takip Et


Acıbadem Hastanesi, spor okulu öncesi,  çocuğunuzu sağlık kontrolünden geçirmenizi sağlayacak bir sağlık paketi sunuyor. Paket kapsamında; pediatri muayenesinin yanı sıra ortopedi ve kardiyoloji muayenesi de yapılıyor.

Ayrıca, laboratuar tetkikleri, EKG, Ekokardiyografi, akciğer grafisi gibi radyolojik tetkikler gerçekleştiriliyor.

Acıbadem Hastanesi uzmanları konuyla ilgili soruları yanıtladılar.

. Spor okulu öncesi sağlık kontrolü neden gerekli?
Spor, çocukların en sevdiği ve en çok efor harcadığı aktivitelerin başında geliyor. Günlük aktivitelerin dışında daha yoğun spor yapması, çocuğunuzun vücuduna fazladan yük binmesi demek. Eğer sağlığı bu duruma uygun değilse, çocuğunuzun zarar görmesi işten bile değil. Peki koşup oynamayı, arkadaşlarıyla yarışmayı seven, belki de profesyonel bir sporcu olma hayali kuran çocuğunuzun sağlığından emin misiniz?

Acıbadem, spor okulu öncesi çocuklarınızın genel sağlığının yanı sıra kalp sağlığından da emin olacağınız bir program hazırladı: `Önce check-up, sonra spor`. Bu check-up programına çocuğunuzun için kalp muayenesi de eklendi.

. Bu programda hangi kontroller var?
Genel sağlık değerlendirmesi için Pediatrik muayene ve laboratuar tetkikleri

– Solunum sisteminin sağlığı için Akciğer grafisi
– Kalp sağlığının kontrolü için Ekokardiyogragi, EKG ve kalp muayenesi
– Spor yapılan yerlerde sık görülen hepatit B ve Hepatit C testleri

. Kap sağlığı muayenesi neden gerekli?

Çünkü kalp hastalıklarında erken teşhis hayati önem taşıyor. Özellikle çocuğunuzun sporla tanıştığı küçük yaşlarda ya da spor okuluna başlamadan önce yaptıracağınız kapsamlı bir check-up programı, olası hastalıkların saptanması açısından da oldukça önemli. Çünkü anne karnında ya da doğum sonrası çeşitli nedenlerle oluşan kalp hastalıklarının yüzlerce farklı türü var. Üstelik bunların bir kısmı ilerledikten sonra belirti veriyor.

. Kalp tetkikleri nasıl yapılıyor?

EKG: EKG cihazı, kalpte oluşan zayıf elektrik akımlarını algılayıp EKG kağıdına zikzak şeklinde bir kayıt alıyor. Kalbin kaydedilen bu akımı, elektrokardiyografi (EKG) olarak adlandırılıyor.

AKCİĞER GRAFİSİ:
 Bu röntgenle pediyatrik kardiyolog, çocuğunuzun kalp ve akciğerinin büyüklüğü ile şekli hakkında bilgi sahibi oluyor. Göğüs filmiyle alınan radyasyon oldukça düşük ve yan etkisi de yok.

EKOKARDİYOGRAFİ: Bu tetkik iğne kullanılmadan yapılıyor. Bu yöntemle göğsün dışında ses dalgaları kullanılarak kalbin hareketli imajları gözleniyor. Bu sırada Doppler tekniği ile ses dalgalarından yararlanılarak , kalp ve damarlardaki kan akımı ölçülüyor. Kardiyolog, bu iki tekniği kullanarak kalbin yapısı ve işlevi hakkında bilgi ediniyor. Bu tetkikle, kalp anomalilerinin çok büyük bir bölümü teşhis edilebiliyor.


İçeriği Paylaşın