D Vitamini Kanser Riskini Azaltıyor!

D vitamini ile kanser arasında bir ilişki olduğu bilim insanları tarafından kabul ediliyor. Yapılan araştırmalara göre, D vitamini eksikliği olanların kansere yakalanma oranı daha yüksek...

D Vitamini Kanser Riskini Azaltıyor!

Bizi Takip Et


ÖZEL HABER- Creighton Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir çalışmaya göre, D vitamini düzeyi yüksek olduğunda kanser riski azalıyor. 

Daha önce Harvard Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma da D vitamininin kanserin ilerlemesini önleyerek ölüm riskini azalttığını ortaya koymuştu. 

D Vitamini'nin kansere karşı güçlü bir savunma sağladığı yönünde kanıt bulduklarını açıklayan doktorlar, söz konusu vitaminin bir çok kanser çeşidine yönelik riski azalttığını ortaya çıkardı.  

D vitami hücre büyümesi ve nöromüsküler fonksiyonları düzenlerken, D vitamini eksikliği kanser, otoimmün ve kardiyovasküler hastalık riskini artırmaktadır.

Yapılan çalışmalar ve epidemiyolojik araştırmalar; kolorektal, göğüs, yumurtalık, prostat ve diğer kanserlerin gelişimine karşı D vitaminin koruyucu rolünün olduğunu gösterdi. 

JAMA dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre ise günlük olarak D vitamini takviyesi alanlarda, metastazın durması nedeniyle kanserin şiddetinin sonraki aşamalara ilerlemesinin yüzde 17 oranında azaldığı kaydedildi. Araştırmacılar, normal aralıklarda vücut-kitle endeksine (BMI) sahip kişilerde ise bu oranın yüzde 38’e kadar çıktığını açıkladı.

Özetle, D vitamini takviyesi alanlarda kanser ölümlerinin belirgin bir şekilde daha az olduğu ortaya çıkarken, Omega 3 takviyesi ile kanserin etkisinin azalması arasında bir bağlantı bulunamadı. 


İçeriği Paylaşın