Diyabete Karşı Yüzlerce Pedal Döndü

Diyabete Karşı Yüzlerce Pedal Döndü

Diyabete Karşı Yüzlerce Pedal Döndü

Bizi Takip Et


Medicana Kadıköy Hastanesi’nin Kadıköy Belediyesi iş birliğiyle düzenlediği Diyabete Karşı Pedal Çevir etkinliği, yüzlerce gönüllünün katılımıyla gerçekleştirildi. 20 Ekim’de Kadıköy sokaklarını renklendiren bisiklet turu ile hastalığın önemine dikkat çekildi. Etkinlikte diyabetle ilgili bilgi veren İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Semiha Ayaydın “Her 6 saniyede 1 kişi diyabet nedeniyle yaşamını kaybediyor” dedi.

Medicana Sağlık Grubu’nun, “Sağlığın için Harekete Geç” projesi kapsamında düzenlediği Diyabete Karşı Pedal Çevir etkinliği, 20 Ekim Cumartesi günü Kadıköy’de gerçekleştirildi. Halkın ve sporcuların katıldığı etkinlikte, diyabetle ilgili farkındalık oluşturmak amacıyla Bisikletliler Derneği önderliğinde Kalamış, Feneryolu, Bağdat Caddesi, Kızıltoprak caddelerinde bisiklet sürüşü gerçekleştirildi. Etkinlikte aynı zamanda, uzman doktorlar diyabetle ilgili katılımcılara bilgi verdi.

HER 6 SANİYEDE 1 KİŞİ YAŞAMINI KAYBEDİYOR

Medicana Kadıköy Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Semiha Ayaydın Kaplan, diyabet hastalığı hakkında şunları söyledi: “Öncelikle, çağımızın en önemli hastalıklarından biri olan diyabeti tek bir hastalık olarak düşünmemek gerekiyor. Diyabet; karaciğer, kalp, beyin başta olmak üzere vücudumuzun tüm organlarını etkileyen bir hastalıktır. Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre her 11 kişiden 1’i diyabet hastası. Tanı konulmuş her 2 hastadan biri ise diyabet hastası olduğunu bilmiyor. 7 gebeden 1’ine diyabet tanısı konuluyor ve her 6 saniyede 1 kişi diyabet nedeniyle hayatını kaybediyor. Bu veriler, diyabeti çok önemsememiz gerektiğini gösteriyor. Diyabetle ilgili yaptığımız bu bilinçlendirme etkinliği de bu nedenle çok önemli.”

DİYABET HASTALARI HER ÜÇ SAATTE BİR BESLENMELİ

Medicana Kadıköy Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Maria Tanoğlu ise diyabet tedavisinde beslenmenin büyük önem taşıdığını vurgulayarak “Beslenme düzeni, diyabet tedavisinin yüzde 50’sini oluşturuyor. Tedavide, doğru ve dengeli beslenmek kritik önem taşıyor. Diyabet hastalarında en önemli problem uzun süre aç kalmaktır. Uzun süreli açlıklarda hastalar kan şekerlerinin düştüğünü zannediyor ancak uzun süreli açlıklarda kan şekerimiz yükseliyor. Bunu engellemek için yapmamız gereken en önemli şey her 3 saatte bir beslenmek ve ara öğünleri de atlamamaktır” dedi.

Diyabete Karşı Pedal Çevir etkinliğine destek veren Bisikletliler Derneği Başkanı Murat Suyabatmaz, dernek olarak bu tür sosyal sorumluluk çalışmalarında yer almaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade etti.

Medicana Kadıköy Hastanesi’nin önderliğinde gerçekleştirilen Diyabete Karşı Pedal Çevir etkinliği aynı zamanda Kadıköy Belediyesi ve Anadolu Yakası Lions Kulüpleri Federasyonu işbirliğiyle hayata geçirildi.


İçeriği Paylaşın