Diyabetle Arkadaş Oldular Potada Büyükleri İle Yarıştılar

Diyabetle Arkadaş Oldular Potada Büyükleri İle Yarıştılar

Diyabetle Arkadaş Oldular Potada Büyükleri İle Yarıştılar

Bizi Takip Et


Diyabetli çocukların ve Tamer Oyguç, Kerem Tunceli gibi basketbolun efsane isimlerinin oluşturduğu takımların karşılaştığı “Arkadaşım Diyabet Basketbol Gösteri Maçı” Mavi Takım’ın galibiyetiyle sonuçlandı.  Türkiye Basketbol Antrenörleri Derneği (TÜBAD) Turnuvası kapsamında sosyal sorumluluk projesi olarak 30 Eylül’de yapılan gösteri maçıyla, diyabetli çocuk ve gençlerin, günümüzde uygun tedaviyle başarılı bir yaşam sürdürebilecekleri mesajı verildi.

TÜBAD Turnuvası kapsamında bir sosyal sorumluluk projesi olarak yer alan “Arkadaşım Diyabet Basketbol Gösteri Maçı” Mavi Takım’ın galibiyetiyle bitti. 30 Eylül’de Sinan Erdem Spor Salonu’nda diyabetli çocuklar ve basketbolun efsane isimlerinden oluşan takımların gösteri maçında dostluk kazandı.

Novo Nordisk’in koşulsuz desteği ile, DİYAÇEV (Diyabetli Çocuklar Vakfı) ve TÜBAD tarafından organize edilen maçta, Türkiye’nin tek diyabetli basketbol oyuncusu olan Trabzonspor’dan Alper Saruhan da yer aldı. Saruhan, bu sosyal sorumluluk projesiyle, diyabetli çocukların da herkes gibi spor hayatlarını rahatlıkla sürdürebileceklerine ve sporla yaşamlarında fark yaratabileceklerine dikkat çekti.

DİYABETLİ ÇOCUK VE GENÇLER SPORLA FARK YARATIYOR

Diyabetli Çocuklar Vakfı Başkanı Prof. Dr. Şükrü Hatun, günümüzde diyabetli çocuk ve gençlerin uygun tedaviyle normal ve başarılı bir yaşam sürdürebileceklerini vurguladı. Prof. Dr. Şükrü Hatun, “Sanıldığının aksine diyabet çocuklarda da görülür. Ancak çocuklar ‘Diyabetle Arkadaş’ olarak yaşıtları gibi her şeyi yapabilir. Örneğin diyabetlilerin arasında basketbol oyuncusu Alper Saruhan ve maratoncu Gürkan Açıkgöz gibi başarılı sporcularımız var. Bu gösteri maçı da Tip 1 diyabetin spor yapmaya engel olmadığını ve Tip 1 diyabetlilerin sporla yaşamlarında fark yaratabileceklerini gösteriyor” dedi.

Novo Nordisk Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Aysun Hatipoğlu da, Danimarka merkezli Novo Nordisk’in yaklaşık bir asırdır insanların mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürdürmesi amacıyla faaliyet gösterdiğini belirterek, şunları söyledi:

“Şehirleşmenin getirdiği hareketsiz yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıkları yüzünden diyabet son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hızla artıyor. Diyabet önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık. Biz de bu sosyal sorumluluk projesinde yer alarak diyabetli çocuk ve gençlerin uygun bir tedaviyle normal bir yaşam sürdürebileceğine işaret etmeyi amaçladık.”

Sinan Erdem Spor Salonu’nda düzenlenen 11. Geleneksel TÜBAD Turnuvası, 28-30 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirildi. Organizasyona Beşiktaş Sompo Japan, Gaziantep Basketbol, Galatasaray Odeabank ve Yunanistan’dan Olimpiakos katıldı. Dev kulüplerin yeni sezon öncesindeki en ciddi hazırlıkları olarak bilinen TÜBAD Turnuvası sürecinde gerçekleşen diyabetli çocukların gösteri maçıyla sosyal sorumluluk projeleri için de önemli bir adım atıldı.


İçeriği Paylaşın