Diyabetle Mücadele İçin Pedal Çevirdiler

Diyabetle Mücadele İçin Pedal Çevirdiler

Diyabetle Mücadele İçin Pedal Çevirdiler

Bizi Takip Et


Türkiye’de 10 milyon kişiyi etkilediği tahmin edilen diyabet konusunda farkındalığı artırmak amacıyla ‘Mavi Pedal Bisiklet Turu’ düzenlendi. Türkiye Diyabet Vakfı tarafından organize edilen ve Lilly tarafından desteklenen bisiklet turuna profesyonel ve amatör bisikletçilerin yanı sıra, diyabete dikkat çekmek isteyen yüzlerce kişi katıldı.

Türkiye’de diyabetin en çok görüldüğü köylerden biri olan Kömürlük Köyü’nden başlayan bisiklet turu Şile Diyabet Eğitim ve Yaşam Köyü’nde son buldu. Diyabetli bisikletçilerin de destek verdiği Mavi Pedal Bisiklet Turu’nun ardından Şile Diyabet Eğitim ve Yaşam Köyü’nde ödül töreni düzenlendi ve ‘14 Kasım Diyabet Günü’ çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Türkiye Diyabet Vakfı Kurucu Başkanı Prof. Dr. M. Temel Yılmaz yaptığı açıklamada Türkiye’de 10 milyon insanın diyabetten ve diyabetin organ hasarlarından etkilendiğini belirterek şu bilgiyi verdi:

“Diyabet 0-90 yaş arasında ortaya çıkan ve yaşam boyu süren bir hastalıktır. Türkiye’de diyabetin görülme oranı dünya ortalamasının iki katı üzerindedir. İyi tedavi edilmediği takdirde kalp ve beyin damarlarında, böbreklerde, göz ve çeşitli organlarda hasar oluşturabilir. Ancak iyi tedavi edildiğinde yaşam süresini ve kalitesini etkilemeyen bir hastalıktır. Aktivite ve enerji açısından iyi kontrollü bir diyabetliyle sağlıklı insanlar arasında fark yoktur.”


İçeriği Paylaşın