Dünyagöz’de Dünya Gözüyle Sanat

Dünyagöz’de Dünya Gözüyle Sanat

Dünyagöz’de Dünya Gözüyle Sanat

Bizi Takip Et


Dünyagöz Hastaneler Grubu, “Dünya Gözüyle Sanat” projesiyle, sanatseverleri çok özel sergilerle buluşturuyor. Dünyagöz Etiler Hastanesi, bu kez, 1 Ağustos tarihinden itibaren, Naht sanatının ustalarından Mehmet Doğan’ın bir çok esere hayat verdiği “Çizginin Saltanatı” adlı sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergi 31 Ağustos tarihine kadar açık kalacak.

SANATÇININ 28 ESERİ SERGİLENECEK

Sergide, “Çizginin Saltanatı” başlığı altında geleneksel Naht sanatının en güzel örnekleri sunuluyor. Esma-ül Hüsna’dan Sultan tuğralarına, Hadis-i Şerifler’den Atatürk’ün imzalarına kadar uzanan ahşap ve varak işlemeli  28 değerli eser sergileniyor.

Ağaç işleri eğitimi alan Mehmet Doğan, daha sonra kuyumculuk, takı tasarımı alanlarına yöneldi. Bir dönem optisyen olarak da çalışan sanatçı, Osmanlı Padişah Tuğraları’nı kendine has bir teknikle yeniden üreterek ilk koleksiyonunu oluşturdu. Doğan, koleksiyonunda özellikle Osmanlı dönemi camilerindeki “Hat Sanatı” eserlerini inceleyerek bir çok örneği yeniden tasarladı.

Naht sanatı eserleri, cami ve türbelerin mihrab ve minberlerinde ağırlıklı olarak yer verilen, cami, külliye ve medreselerde talebelerin hafızlık yaptığı rahleler üzerinde, konakların kapı, pencere ve dolap kapaklarında görülen bir ağaç işleme sanatı. Eserler, ağacın kabartma, kakma ve oyma  teknikleriyle işlenmesiyle ortaya çıkıyor.

Dünyagöz Hastaneler Grubu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Gülferi Yıldırım Öğün, projeye hayat vermekten büyük mutluluk duyduklarını ifade etti. Öğün şöyle devam etti:

“El emeği ve göz nuru ile yaratılan eserlere hak ettiği değeri vermek ve farklı sanatları sanatseverlerle buluşturmak bizim için önemli bir hedef. Her kurumun sanatsal üretime yer ve zaman ayırması önemli bir sorumluluk. Aynı zamanda sanat, kurumsal kültürü zenginleştiren çok önemli bir unsur.

Dünya Gözü ile Sanat Projesi kapsamında geçtiğimiz aylarda da Genç Çağdaş Sanatçılar başlığı altında karma bir resim sergisine ev sahipliği yapan Dünyagöz Etiler Hastanesi, yıl boyunca güzel sanatlar ve kaybolmaya yüz tutmuş naif sanatlar alanında sergilere kapılarını açacak. “


İçeriği Paylaşın