Yaşamla Mücadeleye Erken Başlayan Bebekler!

Yaşamla Mücadeleye Erken Başlayan Bebekler!

Yaşamla Mücadeleye Erken Başlayan Bebekler!

Bizi Takip Et


Türk Neonatoloji Derneği tarafından düzenlenen “17 Kasım Dünya Prematüre Günü Etkinlikleri” kapsamında yenidoğan merkezlerinin sağlık çalışanları ile prematüre bebek aileleri Ankara’da araya geldi.

Değişik yaştaki prematüre bebeklerin aileleri ile bu prematüre bebeklere bakan hekim ve hemşirelerin buluştuğu, şenlik havasında geçse de duygusal anların çokça yoğun yaşandığı kutlamalar öncesinde gerçekleştirilen basın toplantısına Türk Neonatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Esin Koç ve Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Nurullah Okumuş konuşmacı olarak katıldı.

TÜRKİYE’DE HER 10 BEBEKTEN BİRİ ERKEN DOĞUYOR!

Yapılan basın toplantısında Türk Neonatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Esin Koç, Türkiye’de her 10 bebekten birinin prematüre olarak doğduğunu ve bu bebeklerin zamanında doğan akranlarıyla benzer hayatta kalma ve kaliteli yaşam şansını yakalayabilmeleri için bu alanda eğitim görmüş yenidoğan uzmanı hekim sayısının arttırılması gerektiğine dikkat çekti.

Prof. Dr. Koç: “Ülkemizde de her yıl 150.000’e yakın prematüre bebek doğmakta ve yaşam savaşı vermektedir. Minicik ayaklarıyla dünyaya zamansız adım atan ve hayata tutunmak için savaşan, kısa ve uzun dönemde sayısız sorunlar ile baş etmeye çalışan, doğumları dahi kutlanamayan tüm prematüre bebeklerin, onları yaşatmak için uğraşan doktor ve hemşirelerin ve onların savaşında her zaman yanlarında olan sevgili ailelerinin ‘Dünya Prematüre Günü kutlu olsun.” dedi.

Değişik yaştaki prematüre bebeklerin aileleri ve kendilerine bakan hekim ve hemşireleriyle buluştuğu, şenlik havasında geçse de duygusal anların da yaşandığı bu güzel kutlamada prematüre bebeklere hediyeler verildi ve prematüre günü pastası kesildi.

PREMATÜRE GÜNÜ FARKINDALIK RENGİ MOR

Hayata erken başlayan ve aileleriyle birlikte büyük bir yaşam mücadelesi veren prematüre bebeklerin sorunlarına dikkat çekmek üzere 17 Kasım Dünya Prematüre Günü’nde T.C. Sağlık Bakanlığı Binası ve kamu hastaneleri ile birlikte Fatih Sultan Mehmet Köprüsü (2. Boğaz Köprüsü) bugün prematüre farkındalık rengi olan mor renk ile ışıklandırılacak. Bu konu ile ilgili Türk Neonatoloji Derneği’nin hazırladığı kamu spotu, duyuru ve posterler de basın ve sosyal medya aracılığı ile kamuoyuna ulaştırılıyor.


İçeriği Paylaşın