Astellas’a Plaket Verildi

Astellas’a Plaket Verildi

Astellas’a Plaket Verildi

Bizi Takip Et


Sağlık Bakanlığı; Astellas’ı, organ nakli sisteminin etkinliğini yükseltmek amacıyla düzenlediği Yoğun Bakım Eğitimleri nedeniyle plaket ve teşekkür sertifikaları ile ödüllendirildi.

İstanbul’da, T.C. Sağlık Bakanlığı ve Astellas İlaç önderliğinde yapılan eğitimlerde, toplam sekiz hafta içinde görev yapan yaklaşık 1500 yoğun bakım doktoru, beyin ölümü teşhisi, donör bakımı, tıp etiği ve Türkiye’deki konuyla ilgili hukuki düzenlemeler konularında bir tam günlük eğitim aldılar.

İstanbul Valiliği  İl Sağlık Müdürlüğü ve Organ Nakli Koordinatörleri Derneği’nin de katkılarıyla düzenlenen bu organizasyonların sekizincisi 20 Ocak 2010 tarihinde Sheraton Maslak Otel’de gerçekleştirildi. Organizasyona katılan ve bir konuşma yapan T.C. Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürü, Doç. Dr. İrfan Şencan, T.C. Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ imzalı plaket ve teşekkür sertifikalarını Astellas yöneticilerine iletti. Yaptığı konuşmada Şencan, bu eğitim toplantılarının bir ilk olması bakımından önemine değindi.

İstanbul Valiliği İl Sağlık Müdürü  Doç. Dr. Ali İhsan Dokucu  da yaptığı konuşmada Astellas İlaç’a ve konuşmacılara teşekkür etti. Dokucu, organ bekleyenler için çözümün kadavradan organ temini  ile oluşturulabileceğini belirtti.

ORGAN BEKLEYENLERİN SAYISI HER YIL ARTIYOR 

Türkiye, kadavradan organ naklinde milyonda 3,2’lik bir oranla Avrupa ve Amerika’nın çok gerisinde bulunuyor. Diğer yandan organ bekleme listeleri  her geçen yıl uzuyor. 2009 yılında Türkiye’de 60.000’e yakın hasta, organ listelerinde umutla sıra bekliyor.  İlki 2009 yılının Eylül ve Ekim aylarında Ankara’da düzenlenen, daha sonra 2009 Aralık ve 2010 Ocak’da İstanbul ilini kapsayan bu eğitim programları ile önümüzdeki yıllarda daha da büyüyecek bu sorunun önüne geçilmesi hedefleniyor.

Astellas İlaç Türkiye Genel Müdürü Dr. Ugo Bello yaptığı konuşmasında, Astellas İlaç olarak,  sosyal sorumluluk projeleri kapsamında bu toplantıları desteklediklerini ve yoğun bakım doktorlarının konuyla ilgili eğitimlerine katkıda bulunduklarını belirtti.


İçeriği Paylaşın