Diz Ağrısı Neden Olur? Diz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Birçok kişi hayatının bir döneminde mutlaka diz ağrılarıyla mücadele ediyor. Peki diz ağrıları neden olur, diz ağrıları nasıl tedavi edilir? İşte yanıtı...

Diz Ağrısı Neden Olur? Diz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bizi Takip Et


Son yıllarda diz ağrısı şikayetiyle hastaneye başvuranların sayısının oldukça artış gösterdiği biliniyor. Diz ağrısı birçok kişinin zaman zaman yaşadığı sağlık sorunları arasında yer alıyor. Uzmanlar günümüzde diz ağrılarının bir çoğunu ameliyatsız yöntemler uygulayarak tedavi edebiliyor.

DİZ AĞRISI NEDEN OLUR?

Diz ağrısının nedenleri arasında zorlama kökenli yaralanma veya (MENİSKÜS kıkırdak yırtığı gibi) zedelenmeler , mekanik kaynaklı (üst bacak kası güçsüzlüğü, kemik erimesine bağlı kemik güçsüzlüğü vb…) problemler, çeşitli artrit tipleri (osteoartrit baya dejeneratif artrit yani kireçlenme) ve benzeri romatizmal sorunlar sayılabilir.

AMELİYATSIZ TEDAVİ SEÇENEKLERİ NELER?

Öncelikle ilaç (kortizon, anestezik) veya sıvı (hyaluronik asit) enjeksiyonu gibi ağrıya yönelik olan ama maalesef 3-6 aylık geçici rahatlama sağlayan tedavi yöntemleri önemlidir. Fakat mutlaka bu süreçte, diz çevresini ve eklem içi bozuklukları düzeltecek terapiler de eş zamanlı ve kişinin durumuna özgü hastaya özel olarak seçilerek uygulanmalıdır. Örneğin eğer diz ağrısı nedeni, üsta bacak kaslarının güçsüzlüğüyle birlikte diz çevresi kemiklerin kuvvetsizliğinden kaynaklı ise özel egzersiz programıyla birlikte Fitoterapi (bitkisel) ve YNSA iğneleme iyileşmeyi hızlandırıcı etki yapar.

BİTKİSEL ÇÖZÜMLER

Eğer eklem içi sorunlar varsa veya MENİSKÜS yırtığı mevcut ise o zaman bamya tohumu, defne yaprağı gibi bitkisel doglarında ön planda olduğu hacamat (wet cupping) ve sülük (hirudoterapi) uygulamaları eş zamanlı olarak uygulanmalıdır.

Altta yatan sebep romatizmal hastalık grubundan ise (romatoid artrit veya fibromiyalji ) bu durumda daha kapsamlı ve sistemli etkili tamamlayıcı terapiler kombinasyonuyla yüz güldürücü sonuçlar alınabilir.
Diz ağrılarında ameliyatsız tedavi planı mutlaka Sağlık Bakanlığı GETAT sertifikalı eğitimli hekim tarafından yapılmalı, merdiven altı uygulamalardan uzak durulmalıdır.


İçeriği Paylaşın