Doğum Öncesi Eğitim Programları

Doğum Öncesi Eğitim Programları

Doğum Öncesi Eğitim Programları

Bizi Takip Et


Amerikan Hastanesi tarafından ücretsiz olarak düzenlenen Doğum Öncesi Eğitim Programları, anne ve baba adaylarını gebelik ve doğum sürecine en iyi şekilde hazırlamayı ve bilgilendirmeyi hedefliyor.

Amerikan Hastanesi, 1998 yılından bu yana  “Bebek Dostu Hastane” statüsünü alarak hizmet vermeye devam ediyor. Anne sütünün teşviki amacıyla düzenlenen doğum öncesi eğitim programları, 2002 yılından itibaren Amerikan Hastanesi doktorları, hemşireleri, pedagogları, diyetisyenleri, fizik tedavi uzman ve terapistleri tarafından yürütülüyor.

Amerikan Hastanesi Doğum Öncesi Eğitim Programları, anne adaylarının gebelik haftalarına ve durumuna göre şu şekilde sınıflandırılıyor:

•    Doğum Öncesi Eğitim Programı 1
16-24 haftalık gebe anne adayları / Perşembe günleri 17:30-19:30 /  8 hafta

•    Doğum Öncesi Eğitim Programı 2
24-34 haftalık gebe anne adayları / Çarşamba günleri 17:30-19:30 / 6 hafta

•    Çoğul Gebelikler İçin Doğum Öncesi Eğitim Programı  

Cumartesi günleri 09:30-13:30 /  2 ayda bir / 2 hafta

DOĞUM ÖNCESİ EĞİTİMLER

Amerikan Hastanesi`nin ücretsiz olarak sunduğu doğum öncesi eğitim programları, anne ve babalar adayları için düzenlenmiş kapsamlı bir programdır. Amerikan Hastanesi`nin eğitim programlarında; alanında deneyimli çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları, uzman hemşireler, anestezi uzmanları, fizik tedavi uzmanları, pedagoglar ve diyetisyenler eğitmen olarak görev alıyor.

Eğitimler; anne adayları ve annelerin yaşayabileceği genel sorunlardan doğum yapılacak hastanenin seçimine, bebekle anne baba arasında sözsüz iletişimin kurulmasından doğuma hazırlık, doğum, doğum sonrası kadın sağlığı, cinsellik, bebek bakımı, bebek, anne adayı ve anne beslenmesi, bebek masajına kadar, birçok alanda anne ve baba adaylarını bilgilendirmeyi hedefliyor.

Doğum öncesi eğitime eşleriyle birlikte katılan babalar da anneler kadar bebek bakımında yetkinleşip, bu program sayesinde gerekli tüm becerileri kazanabiliyorlar. “Bebek Bakımı ve Sağlığı” başlığı altında, babaların da bebek bakım becerileri geliştirilerek bebeğin altının bağlanması, yatış şekilleri, bebek banyosu ve göbek bakımı, bebeklerin giyimi gibi konularda bilgi edinmelerine olanak sunuluyor.

ÇOĞUL GEBELİKLER İÇİN DOĞUM ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI

İkiz-üçüz bebek bekleyen aileleri, hamilelik süresince desteklemek ve doğum sonrası bebeklerinin bakımına hazırlamak amacıyla ücretsiz olarak sunulan “Çoğul Gebelikler için Doğum Öncesi Eğitim Programı”nda, Amerikan Hastanesi`nin alanında yetkin anestezi uzmanları, çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları, pedagogları ve uzman hemşireleri eğitmen olarak görev alıyorlar. Çoğul gebelikler için doğum öncesi eğitim programı:

•    Anne adayları ve annelerin yaşayabileceği genel sorunlar,
•    Doğum yapılacak hastanenin seçimi,
•    Çoğul bebek bekleyen annenin beslenmesi ve kilo alımı,
•    Çoğul hamilelikte artan  dinlenme ihtiyacı,
•    Aktivitelerin düzenlenmesi ve kısıtlamalar,
•    Çoğul gebeliklerde riskler ve komplikasyonlar,
•    Doğum öncesi yapılması gereken özel testler,
•    Çoğullarda duygu durum değişiklikleri,
•    Prematürelerin özellikleri,
•    Prematürelerin “yoğun bakım” ya da “özel bakım” ihtiyacı,
•    Erken doğan bebeklerin evde bakımı gibi ihtiyaç duyulacak birçok alanda, anne ve baba adaylarını bilgilendirmeyi hedefliyor.

Amerikan Hastanesi Doğum Öncesi Eğitim Programları’na katılan anne baba adaylarına program sonunda katılım belgesi de veriyor.


İçeriği Paylaşın