KOAH’a Bağlı Nefes Darlığının Tedavisi

KOAH’a Bağlı Nefes Darlığının Tedavisi

KOAH’a Bağlı Nefes Darlığının Tedavisi

Bizi Takip Et


Dünya KOAH günü kapsamında açıklama yapan Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı  Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu, Türkiye’de 40 yaş üzeri her 5 kişiden 1’inin KOAH hastası olduğunu ifade etti.

Hasta ve hasta yakınlarının yaşam kalitesini olumsuz etkileyen KOAH’ın, uygun tedavi ile kontrol altına alınabileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Çuhadaroğlu hastaların sigarayı bırakarak, düzenli egzersiz yaparak, doğru beslenerek, nefes egzersizleri yaparak ve doktorlarına sürekli danışarak yaşamlarını kolaylaştırabileceklerini belirtti.

Novartis, Dünya KOAH Günü kapsamında halk arasında KOAH olarak bilinen Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı’na dikkat çekmek amacıyla İstanbul’da bir toplantı düzenledi. Toplantıda konuşan Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu günümüzde görülme sıklığı giderek artan hastalıkla ilgili önemli bilgiler aktardı. KOAH’ın dünyada yaklaşık 210 milyon insanı etkilediğini belirten Prof. Dr. Çuhadaroğlu şu bilgileri verdi:

HER 10 KOAH’LIDAN 8’İNDE NEFES DARLIĞI VAR

“Türkiye’de, her 10 KOAH hastasının 8’inde nefes darlığı görülmektedir. Nefes darlığı, KOAH hastalarının ve hasta yakınlarının yaşam kalitelerini olumsuz yönde etkiler. Nefes darlığı, hastalığın erken dönemlerinde merdiven çıkmak, ağır işler yapmak, ev işi yapmak gibi daha ağır güç gerektiren durumlarda ortaya çıkarken, hastalık ilerledikçe yürümek, evin içinde hareket etmek, basit işler yapmak gibi hafif güç gerektiren durumlarda, hatta otururken, istirahat ederken bile görülebilir.

Önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olmasına rağmen, hastalığın yeterince iyi bilinmemesi, ilk evrede sessiz seyretmesi ve belirtilerin önemsenmemesi erken tanı konmasını engellemektedir. Bunun sonucu olarak hastalık; hasta, hasta yakını ve toplum için daha ciddi boyutlara ulaşmakta, hasta ve hasta yakınının yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir.

Uygun tedavi yöntemleri ile KOAH kontrol altına alınabilir, hastaların günlük işlerini yapmaları sağlanabilir, hasta ve hasta yakınlarının yaşam kaliteleri arttırılabilir. KOAH hastalarının yaşamını kolaylaştırabilecek beş küçük adımı şöyle özetleyebiliriz:

  • Sigarayı bırakın.
  • Düzenli egzersiz yapın.
  • Doğru beslenin.
  • Nefes egzersizleri yapın.
  • Doktorunuza danışın.

İçeriği Paylaşın