Down Sendromu Aşçılık Akademisi

Down Sendromu Aşçılık Akademisi

Down Sendromu Aşçılık Akademisi

Bizi Takip Et


Dünyanın ilk Uluslararası Down Sendorumu Aşçılık Akademisi, Uluslararası Down Sendrom Federasyonu, ACCR (Association Caritative de la Chaîne des Rôtisseurs ) işbirliği ile İstanbul’da tanıtıldı.

Uluslararası Down Sendromu Federasyonu Başkanı Muhammed Abdullah Tuncay,  ACCR Komite Üyesi ve Chaine Des Rotisseurs Türkiye Başkanı Mohamed Hammam, , UNICEF Türkiye Başkanı Philippe Duamelle ve ACCR Büyükelçisi ve Uluslararası Down Sendromu Federasyonu Strateji Başkanı  Selin Yıldırım’ın katılımı ile gerçekleşen toplantıda Ressam Meral Yıldız, Ünlü Şef Maximillian Thomae, Le Cordon Bleu İstanbul Şefi Erich Ruppen spor dünyasından Emre Aşık gibi ünlü isimler ve ünlü oyunculardan Nuri Alço, Berker Güven, gibi isimler yer aldı.

Kuruluş amacı 18 yaşından sonra akademik eğitimi bitiren down sendromlu gençleri hayatın içerisinde tutacak mesleki projelerle onları topluma kazandırmak olan Uluslararası Down Sendromu Federasyonu, ACCR işbirliği ile dünyanın birçok farklı ülkesinde de olacak olan ve ilki Türkiye’de hayata geçen Down Sendromu Aşçılık Akademisi ile sürdürülebilir bir projeye imza atacak.

DOWN SENDROMLU GENÇLERE ÜCRETSİZ AŞÇILIK EĞİTİMİ

Down Sendromu Aşçılık Akademisi ile ilgili yapılan basın toplantısında ACCR Komite Üyesi Başkanı ve Chaine Des Rotisseurs Türkiye Başkanı Mohammed Hammam ‘’ ACCR’ın resmi bir komite üyesi olarak burada olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Dünyanın pek çok ülkesinden sonra Türkiye’de ilk kez böyle bir yardım projesinin gerçekleşmesinde Uluslararası Down Sendromu Federasyonu ile işbirliği içinde olarak yürümekten dolayı büyük sevinç içerisindeyim   ‘’ ACCR Büyükelçisi ve Uluslararası Down Sendromu Federasyonu Strateji Başkanı Selin Yıldırım ‘’ ACCR Büyükelçiliği ve Uluslararası Down Sendromu Federasyonu Strateji Başkanlığı sorumluluklarım sayesinde hayata teşekkür sosyal sorumluluk projem olarak her iki değerli kurumu bir araya getirerek 18 yaşını doldurmuş down sendromlu gençlerimizin Aşçılık Akademisi imza törenine teşriflerinizden dolayı teşekkür ederiz.’’ Uluslararası Down Federasyonu Başkanı Muhammed Abdullah Tuncay ‘’Uluslararası Down Sendromu Federasyonu Aşçılık Akademisi ile amacımız down sendromlu gençlerin ücretsiz eğitim alacağı bu kurumda gençlerimize gerekli eğitimi verip istihdam yaratmak. Çok heyecanlıyız, uzun zaman önce başladığımız bu projeyi, okulumuz ile taçlandıracağız.’’ ve Unicef Türkiye Başkanı Philippe Duamelle ise ‘’ Bugün sizlerle olmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyorum. ACCR ve Uluslararası Down Sendromu Federasyonu’nun işbirliğinde gerçekleşen bu oluşumun bir parçası olmaktan, bu hayata biraz şanssız başlamış gençlerin hayatını değiştirecek akademi için çok heyecanlıyız. Gençlerimizin cesaretlenmek için ihtiyacı olan tek şey ufak bir dokunuş. ‘’ sözleri ile tüm özel isimler proje adına detaylara değindi.
Swissotel The Bosphorus, Istanbul’un Genel Müdürü ve Accor Türkiye Lüks Markalar Bölge Başkan Yardımcıs Uğur Talayhan akademiden mezun olan öğrencilerin Swissôtel’in mutfağında çalışabileceklerini belirtti.

Basın toplantısı öncesi, Gaziantep’ten gelen iki down sendromlu şef, Swissôtel The Bosphorus, İstanbul Baş Aşçısı Ali Ronay ile birlikte ikramlıkları hazırladılar.


İçeriği Paylaşın