Dr. Lütfi Kırdar EAH`de Onkoloji Merkezi Açıldı

Dr. Lütfi Kırdar EAH`de Onkoloji Merkezi Açıldı

Dr. Lütfi Kırdar EAH`de Onkoloji Merkezi Açıldı

Bizi Takip Et


HABER: Demet DEMİRKIR

Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Onkoloji Merkezi hizmete açıldı. Onkoloji merkezi; radyasyon onkoloji kliniği, tıbbi onkoloji kliniği ve palyatif bakım ünitesinden oluşuyor.

Onkoloji merkezinin açılışına Kartal Dr. Lütfi Kırdar EAH Başhekimi Doç. Dr. Recep Demirhan’ın yanı sıra İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, İstanbul İl Genel Meclis Başkanı Hüsamettin Koçak ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu katıldılar.

“GÜNDE 220 HASTAYA RADYOTERAPİ VERİLİYOR”

Açılış öncesinde düzenlenen basın toplantısında onkoloji merkezi hakkında bilgi veren Doç. Dr. Recep Demirhan, 1995 yılında müstakil bir binada hizmet vermeye başlayan onkoloji merkezinin konforlu ve modern bir hale getirildiğini belirterek; radyasyon onkolojisi kliniğinde cyberknife ve brakiterapi gibi birçok cihazın bulunduğunu, bu cihazlarla tüm kanser vakalarına radyoterapi uygulanabileceğini söyledi. Cihazların yenilenmesiyle radyasyon onkoloji kliniğinde günde 220 hastaya radyoterapi verilirken; 300 hastaya da poliklinik hizmeti sunulduğunu belirtti.

3600 metrekarelik bir alan içerisinde 7 tıbbi onkoloji polikliniği, tıbbi arşivler, kan alma birimi, robotik kemoterapi ilaç hazırlama birimi, kemoterapi uygulama salonları, bekleme ve dinlenme salonları olduğunu kaydeden Doç. Dr. Demirhan, tıbbi onkoloji polikliniğinde ise 220 hastaya muayene hizmeti sunduklarını, kemoterapi hazırlama robotları ile günde 160 hastanın kemoterapik tedavilerinin hazırlandığını söyledi.

“KEMOTERAPİ ROBOTLARI İLE DAHA GÜVENLİ ÇALIŞILIYOR”

Kemoterapi robotları sayesinde hastaların ilaçlarının çevreye ve çalışanlara zarar vermeden, tam dozunda hazırlandığını ve konforlu tedavi salonlarında hastaların televizyon seyrederken ya da müzik dinlerken kemoterapi tedavilerini alabileceklerini kaydeden Doç. Dr. Demirhan, günlük 30 hastaya kemoterapi eğitimi ve liyezon psikiyatri eğitimi verildiğini de sözlerine ekledi. PET/CT ünitesinin onkoloji merkezinin karşısına kurulduğunu vurgulayan Doç. Dr. Demirhan, hastaların onkolojik sorunlarının aynı merkezin içinde çözülmüş olacağını belirtti.

Onkolojik hastaların ağrı palyasyonu ve yoğun bakım desteğini sağlamak amacıyla Palyatif Bakım Ünitesi kurduklarını söyleyen Doç. Dr. Demirhan, ünitenin 10 yataklı olup, 2 izole odaya sahip olduğunu belirtti.

“PEK ÇOK HASTANEYE ÖNDERLİK YAPIYOR”

Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Onkoloji Merkezi’nin Türkiye’deki pek çok hastaneye önderlik yaptığını belirterek; önümüzdeki yıl 14 hastanenin yenileneceğini sözlerine ekledi.

“ARTIK GÖZÜMÜZ DIŞARIDA DEĞİL”

Hüseyin Avni Mutlu ise “Artık bugün sağlık aramak için Avrupa ve Amerika yollarına gitmiyoruz, bunu İstanbul içinde arıyoruz. Sağlık hizmeti almak için artık gözümüz dışarıda değil, gözümüz içeride ve bunu geliştirebilmek için de çaba sarf ediyoruz” dedi.


İçeriği Paylaşın