Gripten Öüm 195’e, Aşı Yaşı 50’ye Çıktı

Gripten Öüm 195’e, Aşı Yaşı 50’ye Çıktı

Gripten Öüm 195’e, Aşı Yaşı 50’ye Çıktı

Bizi Takip Et


Sağlık Bakanlığı’nın son açıklamasında domuz gribinden ölenlerin toplam sayısı 195 olarak belirtildi. Halen pandemik grip sebebiyle hastanelerde yatan hasta sayısının 287 olduğu bildirilen açıklamada, “Bunların 94’ünün takip ve tedavisi yoğun bakımlarda sürdürülmektedir. 38 hasta ise solunum destek cihazına bağlı olarak takip edilmektedir” denildi.

50 Yaş Altındaki Herkese Aşı

Domuz giribi nedeniyle hayatını kaybedenlerin 69’unun yani yüzde 35’inin 50 yaş altındaki daha önce sağlıklı olduğu bilinen kişilerden oluştuğunun belirlenmesi üzerine, Sağlık Bakanlığı Pandemi Yürütme Kurulu, 50 yaşına kadar olan kişilerin, bir kronik hastalıkları bulunmasa bile aşılanabilmelerine karar verdi. Sağlık Bakanlığı açıklamasında şu bilgilere yer verildi:

“2 Aralık 2009 tarihinden itibaren aşı uygulanacak yaş grubu 6 ay-50 yaş arası sağlıklı kişiler, 6 aydan büyük olmak kaydıyla kronik hastalığı olan kişiler ve sağlık personeli şeklindedir. Ayrıca; itfaiye, elektrik-su-doğal gaz arıza, ulaşım, iletişim, asayiş ve güvenlik hizmetleri gibi günlük hayatın idamesinde önemli görevleri olan meslek mensupları da yaş sınırı gözetilmeksizin aşılanabileceklerdir.

Hastalıktan korunmanın en etkili yolu aşılanmaktır. Aşı sağlık ocakları, aile hekimliği merkezleri ve hastanelerimizde ücretsiz olarak uygulanmaktadır.”


İçeriği Paylaşın