Üsküdar Toplum Ruh Sağlığı Merkezi Hizmete Açıldı

Üsküdar Toplum Ruh Sağlığı Merkezi Hizmete Açıldı

Üsküdar Toplum Ruh Sağlığı Merkezi Hizmete Açıldı

Bizi Takip Et


Beylerbeyi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi (TRSM), Erenköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesine bağlı olarak, Üsküdar bölgesinde yaşayan ve ağır ruh sağlığı olan hastalara hizmet verecek.

Beylerbeyi TRSM 10 Ekim Çarşamba günü hizmete açıldı. Açılış; İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Deniz, Halk Sağlığı Müdürü Doç. Dr. Mustafa Taşdemir, Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu,  Üsküdar Kaymakamı Mustafa Güler, Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara ve halkın katılımları gerçekleştirildi. Açılışta konuşan Erenköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları  Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Serhat Çıtak “Merkezimiz Anadolu yakasının ilk merkezi olma özelliğini taşıyor. Halkımız buradan çok faydalanacaktır.  Yakın zamanda Anadolu yakasında; Pendik ve Sultanbeyli TRSM’lerimizde faaliyete geçecek” dedi.

ANADOLU YAKASININ TOPLUM RUH SAĞLIĞI MERKEZİ

Açılışta konuşma yapan Halk Sağlığı Müdürü Doç. Dr. Mustafa Taşdemir “Ruh sağlığıyla ilgili  üç temel yaklaşım mevcut. Bunlardan ilki hastane temelli yaklaşım, ikincisi toplum temelli
yaklaşım ve sonuncusu da bu iki yaklaşımın karışımı, denge modelidir. Bizler de şimdi denge modelini baz alıyoruz. Bu merkezimizde bu modele örnek teşkil ediyor”dedi.

“TOPLUM RUH SAĞLIĞI MERKEZLERİ HAYATA AÇILAN PENCEREDİR”

Bu merkezler hayata açılan pencerelerdir diyen İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu,
“Toplumun damgaladığı, ailelerin korkudan sakladığı hastalarımızı, modern psikiyatrik yaklaşım olan toplum temelli yaklaşımla bu merkezlerimizde hayata kazandıracağız.Önemli olan  merkezi açtıktan sonra işlevselliğini sağlamaktır. İstanbul 30’un üzerinde toplum ruh sağlığı merkezini hak ediyor” şeklinde konuştu.

Faaliyette olan Zeytinburnu, Bakırköy ve Küçükçekmece TRSM’lere ek olarak 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü’nde  hizmete giren Beylerbeyi’nde ki merkezin ardından kısa süre içinde  Beylikdüzü, Güngören, Sultanbeyli ve Beykoz toplum ruh sağlığı merkezlerinin faaliyete başlaması ile birlikte İstanbul’da toplam sekiz adet TRSM bu yıl içinde hizmete açılmış olacak.


İçeriği Paylaşın