Dünyada İlk Kez Bir Kadın HIV Virüsünden Tamamen Kurtuldu

ABD'de HIV pozitif olan bir kadın, lösemi tedavisi sırasında yaptırdığı yeni geliştirilen bir kan nakli yönteminin ardından HIV virüsünü yendi.

Dünyada İlk Kez Bir Kadın HIV Virüsünden Tamamen Kurtuldu

Bizi Takip Et


ABD'de HIV (human immunodeficiency virus) pozitif bir kadın, aldığı  lösemi tedavisinin ardından AIDS hastalığına yol açan HIV virüsünden tamamen kurtuldu. 

ABD'li kadın HIV virüsüne karşı doğal direnci olan birinden kök hücre nakli aldı. Bu esnada lösemi tedavisi gören kadının HIV testleri 14 aydır negatif çıkıyor. Uzmanlar, bu nakil yönteminde göbek kordon kanının kullanıldığını söylüyor ve bunun HIV'li birçok hasta için uygun bir tedavi yöntemi olmadığı konusunda uyarıyor.

HIV TEDAVİSİNDE İLK KEZ UYGULANDI

Ancak yine de, Denver şehrinde bir tıp konferansında anlatılan yöntemin, HIV'nin kalıcı tedavisi için ilk kez uygulandığı ve bundan sonrası atılacak adımlar için kritik bir gelişme olduğu belirtildi.

Uygulama, uzun zamandır kanser hastası kişilere yapılan kan naklinin HIV pozitif kişilere de uygulanıp uygulanamayacağı üzerine ABD'de yapılan çalışmanın bir parçası. HIV'ye karşı doğal bağışıklık geliştirmiş olan bir tür genetik mutasyona uğramış kan örneği seçilerek, hastaya o nakledildi. Bilim insanları, bu şekilde HIV pozitiflerin doğal direnç oluşturup virüsle savaşacağını düşünüyor.Son yapılan çalışmada kadın hastaya verilen göbek kordon kanı, donörle alıcı arasında çok fazla ortak nokta olmadan da transfer edilebiliyor.

"HIV'İN İYİLEŞTİRİLEBİLDİĞİNİ ORTAYA KOYDU"

Uluslararası AIDS Topluluğu'nun seçilmiş başkanı Sharon Lewin, bu tarz bir naklin her HIV hastasında kullanılamayabileceğini söylüyor. Ancak yine de bunun önemli bir gelişme olduğunu ve "Bundan sonra gen tedavisinin daha da geliştirilerek HIV için uygulanabilecek bir strateji olduğunu, HIV'in iyileştirilebildiğini ortaya koyduğunu" belirtiyor.

Çalışmayla ilgili bulgular, henüz detaylı şekilde bir tıp dergisinde yayımlanmadı. Bu sebeple henüz ulaşılabilen veriler sınırlı.

Kaynak:BBC


İçeriği Paylaşın