Düz Pakete Katılım Büyüyor, Türkiye Geç Kalmamalı!

Düz Pakete Katılım Büyüyor, Türkiye Geç Kalmamalı!


Bizi Takip Et


Norveç de “Düz Paket” kervanına katılıyor. Norveç Kralı bugün düz paket uygulamasını imzalıyor. Tütün ürünlerinde tek tip düz paket kullanmanın etkili sonuçları ortaya çıktıkça düz paket uygulamasına katılan ülkeler artıyor. İlk kez Avustralya’da başlayan uygulamadan sonra İngiltere, İrlanda, Fransa düz paketi kanunlaştırdı. Aralarında Slovenya da olan birçok ülke kanunu hazırladı, meclis görüşmeleri sürüyor.

AVUKAT HAMMER: “NORVEÇ’TE BU YASA İLE BİRÇOK HAYAT KURTULACAK”

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Ofisi tarafından düzenlenen, hükümet ve sivil toplum temsilcilerinin katılımı ile gerçekleşen “Düz Paket” çalıştayı sırasında, Norveç temsilcisi 10.6.2016 tarihinde Norveç kralının düz paket teklifini imzalayarak meclise sunacağı müjdesini verdi.  Norveç Kanser Derneği hukuk departmanı başkanı Avukat Marianne Hammer, “Norveç hükümetinin gençlerin sigaraya başlamasını engellemek üzere düz paketi meclise sunmasından büyük mutluluk duyuyorum. Bütün araştırmalar düz paketin işe yaradığını gösteriyor. Bu yasa ile birçok hayat kurtulacak,  birçok acı engellenecek.  Norveç vatandaşlarını tütünden korumak için önderlik yapmaktadır“ diye konuştu.

DÜZ PAKET TÜTÜN TÜKETİMİNİ %25 AZALTIYOR

Sigarada düz paketi uygulayan ilk ülke Avustralya’da  1991 yılında yüzde  24.3 olan sigara kullanım oranı 2013 yılında yüzde 12.8’e düşmüştür. Avustralya, tüketimi azaltacak çeşitli önlemleri birlikte almıştır. Bilimsel çalışmalar sadece düz paketin tüketimi yüzde 25 azalttığını ortaya koymuştur. Avustralya’da üçüncü yılına giren uygulamaya göre paketler kahverengi-yeşil renkte olup ön yüzün yüzde 75’i arka yüzün yüzde 90’I etkili resimli uyarılar ile kaplıdır.

SİGARA FİRMALARININ İDDİALARI ASILSIZ

Avustralya uygulamasının üçüncü yılında sigara firmalarının iddia ettiği gibi kaçakçılık artmamıştır. Tütün endüstrisinin öne sürdüğü kehanetlerin aksine satıcının raftan paketi bulup indirme süresi artmamıştır. Kaybını karşılamak üzere endüstri sigara fiyatlarını arttırmıştır.

PROF. DR. DAĞLI: “TÜTÜN KONTROLÜ STK TEMSİLCİLERİ OLARAK NORVEÇ’E GIPTA İLE BAKIYORUZ”

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa bölgesi toplantısında sivil toplumu temsilen bulunan Sağlık Enstitüsü Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı ise, “Düz paketin tütün tüketimini azalttığı, gençlerin başlamasını engellediği, içenleri caydırdığı her geçen gün artan bilimsel çalışmalar ile doğrulanmaktadır. 2011 yılından beri ülkemizin düz pakete geçeceği konusunda dokuz ayrı açıklama yapılmıştır. Eğer ilk adımı atabilseydik, Avrupa’da ilk uygulama Türkiye’ye ait olacaktı. Endüstrinin tehditlerine ve açtığı davalara aldırmadan halkının sağlığını düşünen İngiltere, İrlanda, Fransa düz paket yasasını çıkardı. Bugün Norveç düz paket ülkesi olmak üzere düğmeye basıyor. Tütün kontrolü sivil toplum temsilcileri olarak Norveç’e gıpta ile bakıyoruz” dedi.


İçeriği Paylaşın