Türkiye’de Her 5 Kişiden 1’i KOAH Hastası!

Türkiye’de Her 5 Kişiden 1’i KOAH Hastası!

Türkiye’de Her 5 Kişiden 1’i KOAH Hastası!

Bizi Takip Et


6 farklı ilde düzenlenen “KOAH’ta Aklınızda Kalsın” isimli toplantılar zincirinde KOAH’ın tek nedeninin sigara olmadığı, duman kaynaklı bazı biyokütlelerin de KOAH’a yol açtığının altı çizilirken, erken tedavinin hayat kurtardığına değinildi. Toplantılar zincirine Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Nurdan Köktürk ile İstanbul Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi Yrd. Doç. Dr. Oytun Erbaş konuşmacı olarak katıldı.

KOAH’ın düşünüldüğünden daha yaygın bir hastalık olduğunu ve çok sık ölüm veya sakatlıkla sonuçlandığını belirten Prof. Dr. Nurdan Köktürk şunları söyledi: “KOAH’ın en önemli risk faktörü sigaradır ve sigaraya hiç başlamayarak veya en azından sigarayı bırakarak KOAH riski önemli ölçüde azaltılabilir. Diğer bir önemli husus da erken teşhis ve tedavi. Hastalık erken evrelerde fark edilirse daha kolay kontrol altına alınabilir.”

ORGANİK YAKIT DUMANI, EGZOZ GAZLARI VE HAVA KİRLİLİĞİ DE KOAH RİSKİNİ ARTIRIYOR

KOAH’ın nedenleri arasında sigaranın yanı sıra organik yakıt dumanları, egzoz dumanı ve hava kirliliğinin de olduğunu ve bu gibi dış etkenlerin de etkisiyle akciğerde oluşan zarar zamanla bir iltihaba dönüşüyor. Bu noktada doğru teşhis ve tedavi çok önemli olduğuna değinen Doç. Dr. Oytun Erbaş KOAH’la benzer belirtileri olan astım ve akciğer kanseri gibi başka hastalıklar da olduğu için, burada hekimlerin de hastalarına çok yönlü yaklaşması ve belirtileri iyi değerlendirmesi. KOAH hastaları tedavide çok yönlü düşünmeli ve her türlü faktörü değerlendirmesi gerektiğini ve sigara içen KOAH hastalarının sigarayı bırakmak konusunda da destek alması gerektiğini” söyledi.

TÜRKİYE’DE HER 5 KİŞİDEN BİRİNİN KOAH HASTASI OLDUĞU TAHMİN EDİLİYOR

Sigara içenlerin yüzde 20’sinin KOAH hastası  olduğunu belirten Prof. Dr. Nurdan Köktürk; “Türkiye’de her 5 kişiden birinin KOAH olduğunu tahmin ediyoruz. Sanayi sektöründe veya madende çalışmak riski artırıyor ve bu gruptaki kişilerin progresif nefes darlığı, öksürük ve balgam gibi şikayetleri varsa mutlaka doktora gidip spirometri testi yaptırması gerekiyor. KOAH çok sık görülüyor, sakatlık veya ölümle sonuçlanabiliyor ancak mevcut tedaviler ve önlemlerle KOAH’ı yavaşlatabiliyoruz. Bunun için tedaviye uyum sağlamak ve ilaçları doğru kullanmak önemli. KOAH hastalarının 6 ayda yalnızca yüzde 30’u ilaçlarına devam ediyor ve ilaçlara uyum oranı sadece yüzde 46-50 olduğuna dikkat çekti. ”


İçeriği Paylaşın