Eczanelerimize Hastalarımızı Birer Birer Kabul Edeceğiz

Eczanelerimize Hastalarımızı Birer Birer Kabul Edeceğiz

Eczanelerimize Hastalarımızı Birer Birer Kabul Edeceğiz

Bizi Takip Et


İstanbul ve Yalova’da 5236 noktada yaklaşık 14000 çalışanımız ile 7/24 kesintisiz ilaç hizmeti sunmaktayız. Ülke olarak Covid-19 ile yaptığımız mücadelede biz eczacılar her zaman olduğu gibi en ön safta yer almaktayız.

Eczanelerimize günde ortalama 100 hasta girmekte iken, salgının boyutunun giderek arttığı bu günlerde, hastalarımızın çoğunun, maalesef ya Covid-19 tanısı konulmuş ya da Covid-19 pozitif kişilerle teması olanlardan oluştuğunu tespit etmekteyiz.

İstanbul’da bulunan 77 kamu hastanesinin tüm yoğun bakım yataklarının dolu olduğu, bu sebeple Covid-19 tanısı konulmuş hastaların hastanelere yatırılamayarak, reçeteleriyle eczane eczane dolaşmak zorunda kaldığı bu günlerde, maalesef eczanelerimiz salgının yayılmasında önemli bir odak noktası haline gelmiştir. Meslektaşlarımız ve çalışanlarımız arasında Covid-19 tanısı konulmaya başlanmış olması bu olayın önemli bir göstergesidir.

Eczanelerimizde aldığımız tedbirlerin meslektaşlarımızı, çalışanlarımızı ve halk sağlığını korumaya artık yeterli olmayacağı aşikardır. Salgınla mücadelede önemi asla tartışılamayacak olan kesintisiz ilaç hizmetinin sürdürülebilirliği için tüm eczanelerimizde standart tedbirler alınmalıdır.

Bunun için Sağlık Bakanlığımızdan;

·        Meslektaşlarımız ve çalışanlarımız için profilaktik tedavi,

·        Meslektaşlarımız ve çalışanlarımız için koruyucu ekipmanların sağlanması,

·        Ayaktan Covid-19 reçetelerinde yer alan ilaçlara erişilmesinin sağlanması,

·        Eczanelerimizin düzenli olarak dezenfekte edilmesinin sağlanması,

Konularında acil olarak uygulamaya geçilmesini talep ediyoruz.

Tüm meslektaşlarımızın, çalışanlarımızın ve hastalarımızın daha fazla bulaş riskiyle karşılaşmasını önlemek için diğer Avrupa ülkelerinde de olduğu gibi, 27 Mart 2020 tarihinden itibaren eczanelerimize hastalarımızı birer birer kabul ederek ilaç ve danışmanlık hizmeti vermeyi sürdüreceğiz. Bu durumun kamu spotları ile halkımıza duyurulmasını talep ediyoruz.

İstanbul Eczacı Odası


İçeriği Paylaşın