Sağlık Bakanlığı’nı Sezaryen İçin İşbirliğine Davet Etti

Sağlık Bakanlığı’nı Sezaryen İçin İşbirliğine Davet Etti

Sağlık Bakanlığı’nı Sezaryen İçin İşbirliğine Davet Etti

Bizi Takip Et


TJOD tarafından özellikle kadın doğum hekimlerine yönelik artan davalar da göz önüne alınarak, sezaryen oranlarının düşürülmesi için, malpraktis davalarına yönelik bir havuz oluşturulması teklif edildi. Anne ve bebek beslenmesinin önemini konu alan ve Yükseliş İktisadi ve Stratejik Araştırmalar Vakfı tarafından bu yıl dördüncüsü Ankara’da gerçekleştirilen “Fetal Hayattan Çocukluğa İlk 1000 Gün Gebe ve Çocuk Beslenmesi Kongresi” yapıldı.

Kongrede özellikle yüksek sezaryen oranları gündeme geldi.

Kongreye katılan Türkiye Jinekoloji ve Obstetrik Derneği (TJOD) Başkanı Prof. Dr. Cansun Demir de kongrede Kadın Doğum Uzmanı Sn. Dr. Sare Davutoğlu ile bir görüşme gerçekleştirdi. Prof. Dr. Demir, Dr. Sare Davutoğlu’nun Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olmasının kendileri için bir şans olduğunu belirtirken yüksek sezaryen oranlarını Dernek olarak kendilerinin de istemediğini belirtti.

Prof. Dr. Cansun Demir, Dr. Sare Davutoğlu ile yaptığı görüşme sırasında Sayın Sare Davutoğlu’nun bir kadın doğum uzmanının yüksek lisans tezinde, “Kadın doğum hekimlerinin doğuma bakış açıları” konusunu ele aldığını anlattığını, “Biz onda gördük ki hekimler kendileri için öncelikle sezaryeni tercih ediyor. Doğal olarak buna inanıyorlar. Bunun doğru olduğuna, bunun daha iyi olduğuna inanıyoruz. Belki aldığımız eğitimin de katkısı ile bu böyle. Belki bunu değiştirme konusunda da bizlerden başlayarak bu toplantı ve benzeri toplantılar güzel bir başlangıç olacaktır” değerlendirmesinde bulunduğunu söyledi.

TJOD Başkanı Prof. Dr. Cansun Demir, Dr. Sare Davutoğlu’na sezaryen oranlarının düşürülmesi için dernek olarak bazı önerilerde bulunduklarını ve Dr. Sare Davutoğlu himayelerinde Sağlık Bakanlığı ile bu konuda ortak bir çalıştay talep ettiklerini dile getirdi. Prof. Dr. Cansun Demir şunları söyledi: “Sayın Dr. Sare Davutoğlu bir kadın doğum uzmanı olarak önerilerimize katıldığını ve desteklediğini belirttiler, biz de TJOD olarak bu çalıştayın oluşturulması için gerekli organizasyonu hızlıca başlatacağız.”

TJOD’nin Sn. Dr. Sare Davutoğlu’na sunduğu öneriler:

  • “Kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının düşük performans puanlarının arttırılması gerektiğini vurgulayarak, emek yoğun bir iş olan normal doğum için devlet hastanelerinde ve SGK anlaşmalı yani devlet hastanesi gibi çalışan özel hastanelerde performansların arttırılması gerektiğini yönelik önerilerimi belirttim.
  • Normal doğum sırasında olası sorunlar için doğum hekimlerine malpraktis davalarından muafiyet sağlanması ya da olası komplikasyonları Sağlık Bakanlığı veya oluşturulacak bir havuz tarafından ödenmesinin hekimlere bir güvence olacağını ve sezaryen oranlarının düşürülmesinde etkili olacağına dair düşüncelerimi paylaştım.
  • Ebeliğin geliştirilip aktif hale getirilmesi gerektiğini söyledim.
  • Sigara için Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı başarılı medya programlarını dernek ile işbirliği içerisinde TV programları, filmler vs. ile halkın bilinçlendirilmesi gerektiğini söyledim.”

İçeriği Paylaşın