Egzersiz Sekste Performansı Artırıyor

Egzersiz Sekste Performansı Artırıyor

Egzersiz Sekste Performansı Artırıyor

Bizi Takip Et


Düzenli bir egzersiz ve aktivite programının doku ve organ fonksiyonlarınız için vazgeçilmez olduğunu belirten Hattat Hastanesi Üroloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Halim Hattat, “Bu durum iyi bir cinsellik için de geçerlidir” diyor. Kaliteli seks için düzenli egzersiz yapmanın şart olduğunu söyleyen Prof. Hattat şu bilgileri veriyor:

KALİTELİ SEKS İÇİN DÜZENLİ EGZERSİZ ŞART!

Egzersiz kalp-damar sisteminden kemiklere, bellekten ruhsal duruma kadar sağlığın değişik boyutlarını etkiliyor. Son dönemde oldukça gündemde olan konu da egzersizin cinsel hayat, performans ve istek üzerindeki etkileri. Düzenli bir egzersiz programı fiziksel görünümünüzü geliştirir.  Fiziksel görüntünün iyileşmesi kendinize daha fazla güvenmenizi, vücudunuzdan memnun olmanızı ve partnerinizin yanında kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olur.  Egzersiz kilonuzu korumanızı veya kilo vermenizi sağlayarak sizi şekle sokar ve partnerinizin yanında kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlar. Sağlıklı bir cinsellikte iyi bir fiziksel performansın şart olduğunu hatırlatmama gerek yok.  Egzersiz akciğer kapasitenizi arttırır.  Denge ve koordinasyonunuzu geliştirir.  Eklem esnekliği ve kemik yoğunluğunuzu arttırır.  Kaslarınız da daha dayanıklı hale gelir.  Böylece sağlıklı bir cinsellik için gereken fiziksel performans durumuna sizi yaklaştırır.

SEKSTE İYİ PERFORMANS İÇİN ÖNCE KALBİNİZİ SEVİN

Düzenli bir egzersiz programının kalp-damar sağlığını olumlu yönde etkilediği bilinen bir gerçek!  Egzersiz yapmak veya aktivitesi yüksek bir yaşam sürmek sadece kan dolaşımınızı arttırmıyor.  Kandaki yoğunlaşmayı, pıhtı oluşması riskini ve çarpıntıyı da azaltıyor.  Egzersiz aynı zamanda HDL yani iyi kolesterol seviyeleriniz yükseltiyor.  Egzersizin kalbinize olan faydaları bunlarla da sınırlı değil.  Egzersiz yapmak yüksek tansiyon riskinizi ve bu sorunun yol açtığı inme gibi komplikasyonları azaltıyor.  Ayrıca vücudun insüline karşı duyarlılığını arttırarak kan şekeri seviyelerini düşürüyor.  Böylece pankreas bezinde yeniden insülin yapımına gerek kalmıyor ve Tip 2 diyabet hastalığı riski azaltıyor.  Diyabet belirtileri ortaya çıksa bile egzersiz ile diyabetin yaşlandırıcı etkileri yavaşlayıp azalıyor ve kan şekeri ayarı kolaylaşıyor.

Hipertansiyon, diyabet, yüksek kolesterol, pıhtılaşma problemi, taşikardi kalbiniz için olduğu kadar damar sağlığınız için de risk faktörü sayılıyor.  Damar sağlığınız sertleşme fonksiyonunuz için oldukça önemli bir yere sahip.    Penisin büyümesi ve sertleşmesi yani ereksiyon fonksiyonunu yerine getirebilmesi, penisin kanla dolmasına bağlıdır.  Eğer damarlarınız kolesterol yüksekliği, şeker fazlalığı ve hipertansiyonlar zarar görmüşse bu penise giden kan akımının azalacağı ve sertleşme problemiyle karşılaşma riskinizin artacağı anlamına gelir.

BEL ÇEVRESİ KALIN ERKEKLERDE İKTİDAR AZALIYOR

Bel çevresi ölçüsünün vücuttaki pek çok sağlık sorununun habercisi veya hazırlayıcısı olduğunun anlaşılması bu konuyu son dönemde en sık konuşulan sağlık konularından biri haline getirdi. Araştırmalar erkeklerde 102, kadınlarda 92 cm’i geçen bel çevresi ölçüsünün koroner arter hastalığı, yüksek kan basıncı, felç, diyabet ve çeşitli kanserlerin riskini arttırdığını gösteriyor.   Bel çevresi sadece kalp-damar sağlığınızın bir göstergesi olmakla kalmıyor aynı zamanda cinsel hayatınızın ne durumda olduğunu da yansıtıyor.  Evet!  Bel çevresi kalın olan erkeklerde iktidar azalıyor!

Karın içindeki yağ birikimi kendini bel çevresindeki artış yani abdominal obezite ile gösteriyor.  Bu yağlar Metabolik Sendrom olarak bilinen ve bel çevresi kalınlığı, trigliserit ve bazen de LDL-kötü kolesterol yüksekliği, hipertansiyon ve insülin direnci ile kendini belli eden bir sağlık sorununa yol açıyor. Bu sendrom sadece damarlarını yaşlandırmakla kalmıyor, son dönemde yapılan araştırmalara göre testosteron seviyelerinde de bir düşüşe yol açıyor. Öyle görülüyor ki karın için yağları estetik kaygılardan çok daha fazla soruna neden oluyor.

Karın içi yağlar öncelikle damar sağlığınızı tehdit ederek ereksiyon fonksiyonunda bir azalmaya neden oluyor.  İleri dönemlerde ise testosteron düşüklüğü yaratarak cinsel isteksizliğe de açabiliyor.  Testosteron düşüklüğü ayrıca kemiklerini ve kas yapınızı zayıflatıyor, libido kaybı kadar sertleşme fonksiyonunuzu da azaltıyor.

Bu nedenle bel çevrenizi erkekseniz 102 kadınsanız 92 cm altında tutmanız tavsiye edilmektedir.  En uygun ölçümlerin erkeklerde 94, kadınlarda 86 cm altında olduğunu hatırlatalım.  Bu ölçülere yaklaşmak için doğru ve düzenli bir egzersiz programının şart olduğunu belirtelim.  Karın içi yağlarınızı eritmek için mekikten daha fazlasına ihtiyacınız var.  Aerobik aktiviteler özellikle haftada 3-4 kez yapılan 30-40 dakikalık yüksek tempoda yürüyüşler yağ yakmanızı sağlayacağı gibi iyi kolesterol seviyelerinizi de arttıracaktır.  Böylece damarlarınız (penisinize gidenler de dahil) görevlerini tam olarak yerine getireceklerdir.


İçeriği Paylaşın