Epilepsi Uzmanları Yeditepe’de Buluştu

Epilepsi Uzmanları Yeditepe’de Buluştu

Epilepsi Uzmanları Yeditepe’de Buluştu

Bizi Takip Et


Cleveland Clinic ile Yeditepe Üniversitesi Hastanesi’nin ortaklaşa düzenledikleri Epilepsi ve Epilepsi Cerrahisi Kursu’nda, dünyaca ünlü epilepsi uzmanları ve epilepsi cerrahları ile katılımcılar bilgi ve deneyimlerini paylaştılar. Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Berrin Aktekin, kursun, yeni epilepsi tedavileri açısından çok yararlı olduğunu vurguladı ve kursla ilgili soruları yanıtladı.

. Bu yılki “epilepsi kursu” için nasıl bir ön hazırlık yapıldı?
Clevaland Clinic epilepsi bölümü dünyadaki önde gelen epilepsi ve epilepsi cerrahisi üzerinde çalışan merkezlerden biri. Bu ekip çeşitli zamanlarda dünyanın çeşitli ülkelerine giderek konunun uzmanlarına yönelik toplantılar yapıyor. Cleveland Klinik de, iki yılda bir kendi merkezinde bu kursu düzenliyor. Avrupa’da Almanya da bu kursu iki yılda bir düzenliyorlardı. Bizler de bu etkinliği Türkiye’de yapmayı istedik. İki yıl önce ilkini, bu sene de ikincisini yaptık.

. Ekibin Türkiye’yi seçmesinin bir nedeni var mı?
Tabii öncelikle Türkiye’deki epilepsi düzeyini çok beğeniyorlar. İki yıl önceki kurs da çok verimli geçince bize kursu tekrarlama için iyi bir motivasyon olmuştu. Ayrıca Türkiye’de bu düzeyde bir kurs düzenleyebiliyor olmak da bizi çok mutlu ediyor.
Ayrıca Amerika’daki kursun uzaklık nedeniyle dünyanın çeşitli bölgelerinden ulaşım daha zor olabiliyor. Türkiye hem Ortadoğu hem de Balkanlardan katılan hekimler için ulaşım kolaylığı açısından oldukça avantajlı.

. Toplantıda hangi yeni gelişmeler konuşuldu?
Bu toplantılara hem nörologlar hem çocuk nörologları hem de beyin cerrahları katılıyor. Cerrahlar kursun son gününde kadavra üzerinde ameliyat teknikleriyle ilgili cerrahi bir çalıştay yaptılar. Sabahları klasik bilgiler ve yeni gelişmelerin anlatıldığı dersler, öğleden sonra da olgu örnekleriyle katılımcılarla birlikte oldukça verimli geçen interaktif tartışmalar yapıldı. Toplantının en önemli konularından biri de epilepsi cerrahisine hazırlıkta ve cerrahi tedavi yöntemlerindeki yeni gelişmelerdi.

Kursun son günü çocuklarda epilepsi cerrahisi konusu tartışıldı. Epilepsili çocuklarda cerrahi tedavi henüz çok yaygın olarak kullanılmıyor. Cleveland Klinik bu konuda dünyada öncü kliniklerin başında geliyor, kendi olgu örnekleriyle birlikte çocuklarda cerrahi tedavi kararı ve sonuçlarını tartıştılar ve katılımcılar için çok yararlı oldu.

. Toplantıya katılan uzmanlar hakkında da bilgi verir misiniz?
Sadece ABD’den değil dünyanın diğer ülkelerinden de çok ünlü epilepsi uzmanları ve epilepsi cerrahisi konusunda deneyimli beyin cerrahları geldi. Bizlerle bilgilerini paylaştı. Konuşmacılar dışında 70 civarında katılımcı doktor vardı.

. Bu toplantılar devam edecek mi?
Yeditepe Üniversitesi Hastanesi olarak bizim amacımız üçüncüsünü de düzenlemek. Çünkü toplantının sonunda görülüyor ki bu toplantılarda hem nörologlar, hem beyin cerrahları hem de çocuk nörologları önemli bilgileri, deneyimlerini ve bu konudaki yeni gelişmeleri paylaşıyorlar ve bu kurstan edindikleri bilgi ve deneyimleri günlük tedavi pratiklerinde kullanıyorlar.


İçeriği Paylaşın