Kadınlar Doğum Kontrol Konusunda Neleri Yanlış Yapıyor?

Kadınlar Doğum Kontrol Konusunda Neleri Yanlış Yapıyor?

Kadınlar Doğum Kontrol Konusunda Neleri Yanlış Yapıyor?

Bizi Takip Et


HABER: Demet DEMİRKIR

Nisan ayından itibaren eczanelerde yer alacak “Kontrol Noktası” projesi basın toplantısıyla tanıtıldı. Bayer Kadın Sağlığı’nın Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği ile birlikte geliştirdiği projenin lansmanında “Kadın Sağlığı” araştırmasının sonuçları da açıklandı. Araştırma sonuçlarına göre araştırmaya katılan kadınların yüzde 71’inin doğum kontrolü seçim kararında partnerleri etkili oluyor.

“DOĞUM KONTROL HAPLARI KONUSUNDA BİLGİYİ ARKADAŞLARDAN ALIYORUZ”

“Kontrol Noktası” basın toplantısına Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Sağlığı Ana Bilim Dalı Üyesi Prof. Dr. Sezai Şahmay, Girişimci Eczacılar Derneği Başkanı Neylan Zırhlıoğlu, Bayer Kadın Sağlığı ve Genel Tedaviler Bölümü İş Birimi Direktörü Dr. Oğuz Mülazımoğlu, Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği Eğitim Komisyonu Başkanı Adile Özdağ ve Proje Koordinatörü Fulya Urgancıoğlu katılarak bilgi verdiler.

Dr. Oğuz Mülazımoğlu, Türkiye’de kadınların doğum kontrol konusundaki bilgi kaynakları arasında büyük bir oranı arkadaşlar ve internetin oluşturduğunu söyleyerek son yıllarda bu alandaki bilinci arttırmaya yönelik çalışmalar yaptıklarını belirtti. Dr. Mülazımoğlu, “Kontrol Noktası” projesi ile kadınların sıklıkla uğrayabildikleri eczanelerden kadın sağlığı ve doğum kontrol yöntemleri hakkında doğru bilgi alacaklarını, bu bilgi ve eczane danışmanlığında doktora başvuracaklarını söyledi.

Proje ile ilgili bilgi veren Ecz. Neylan Zırhlıoğlu; “Kontrol Noktası” projesi ile doğum kontrol yöntemleri hakkında kamuoyunda bir bilinç oluşturmayı ve kadınlara konuyla ilgili bilgi alabilecekleri, onları doktora yönlendirebilecekleri bir referans noktası olmayı amaçladıklarını vurguladı. “Kontrol Noktası” standlarının Nisan ayından itibaren Pharmetic Derneği üyesi eczanelerde yer alacağını sözlerine ekleyen Zırhlıoğlu; bu proje ile kadınların kimi zaman çekindikleri için eczacılara soramadıkları doğum kontrol konusundaki sorular hakkında kendi ihtiyaçlarına yönelik bilgi alabileceklerini kaydetti. Tezgah üzeri standlarda kadınların en çok merak ettiği 6 soru ve yanıtın olduğunu belirten Zırhlıoğlu, derneğin sitesinde de doğum kontrol hapları konusunda online bilgi veren bir doktor olacağını sözlerine ekledi.

Ecz. Fulya Urgancıoğlu ise projenin Türkiye genelinde yaklaşık 300 eczanede başlayacağını belirterek; “Türkiye’de doğum kontrol hapları gibi güvenilir yöntemlerin kullanımı, doğru bilinen yanlışlar sebebi ile çok düşük, ‘Kontrol Noktaları’ ile bu konularda kadınların bilincini arttırmayı hedefliyoruz” dedi.

“KADIN SAĞLIĞI VE DOĞUM KONTROLÜ KONUSUNDA EN SON BAŞVURULAN YER: ECZANE”

Eczacıların kadın sağlığı ve doğum kontrolü konusunda en son başvurulan noktalardan biri olduğu konusuyla ilgili görüşlerini belirten Adile Özdağ ise eczanelerin Kontrol Noktası projesi ile kadın sağlığı konusunda başvurulan ilk nokta olacağına inandıklarını söyledi.

“KORUNMA YÖNTEMLERİNİN MALİYETİNİ DEVLET Mİ KARŞILAMALI?”

Kadın Sağlığı Araştırması hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Sezai Şahmay ise toplantıda kadın sağlığı, doğum kontrol haplarının kullanım alanları ve doğru bilinen yanlışlar hakkında görüşlerini ifade etti.

Türk Kadınının doğum kontrol konusuna bakışında eş ve arkadaşlarının etkisinin üst sıralarda yer aldığını belirten Prof. Dr. Sezai Şahmay, araştırmaya katılan kadınların büyük çoğunluğunun korunma yöntemleri maliyetinin devlet tarafından karşılanması gerektiğini düşündüklerini, kadınların geldikleri sosyo – ekonomik statüye göre doğum kontrol yöntemleri konusunda da bilgi kaynaklarının farklılık gösterdiğini vurguladı.

Araştırmada yakın arkadaşlar, eş ve internet, ebe ve annenin başvurulan ilk kişiler olduğunu sözlerine ekleyen Prof. Dr. Şahmay, “Kadınların korunmayla ilgili en çok kullandığı bilgi kaynakları jinekologlar olup bunları yakın arkadaşlar izledi. Araştırmada;  10 kadından 2’si korunma konusunda herhangi bir bilgi kaynağı kullanmazken eczanelerin bu orandaki payı sadece yüzde 2 oranında.” dedi.

“EN ÇOK HATIRLANAN YÖNTEM: DOĞUM KONTROL HAPI”

Prof. Dr. Şahmay, araştırmada doğum kontrol haplarının yüzde 72 ile en çok hatırlanan yöntem olduğunu bunu erkek prezervatifi ve spiralin izlediğini, öte yandan kadınların yüzde 9’unun herhangi bir yöntemden haberdar olmadıklarını vurguladı.

“ÇALIŞAN KADIN DOĞUM KONTROL HAPINI TERCİH EDİYOR”

Prof. Dr. Sezai Şahmay, araştırmaya katılan kadınların çalışma durumları incelendiğinde, çalışan kadınların doğum kontrol hapını tercih ederken çalışmayan kadınların genelde spirali tercih ettiklerini belirtti. Riskli bir yöntem olan geri çekilme yönteminin ise ilkokul mezunu kadınlar başta olmak üzere tüm kadınlar tarafından yaklaşık yüzde 15 oranında kullanıldığını kaydetti.

“DOĞUM KONTROL HAPI PEK ÇOK RAHATSIZLIĞI TEDAVİ EDİYOR”

Doğum kontrol hapları konusunda doğru bilinen yanlışlar hakkında uyarılarda bulunan Prof. Dr. Şahmay şunları söyledi:

“Doğum kontrol hapı, ağrılı adet, aşırı adet kanaması, kansızlık, endometriozis (çikolata kisti), hirşutizm, akne ve saç dökülmelerinin tedavisinde kullanılır. Aynı zamanda kolon kanseri riskini azaltır, dış gebeliği engeller, kemik yoğunluğu üzerine olumlu etki yapar, myomlarda olumlu etki yapar”

Doğum kontrol haplarının kısırlığa yol açmadığını vurgulayan Prof. Dr. Şahmay, aksine tüp bebek tedavisinin ön aşamasında hastalara doğum kontrol hapı önerdiklerini sözlerine ekledi.


İçeriği Paylaşın