“Epilepsi ve Ben” Resim Yarışması

“Epilepsi ve Ben” Resim Yarışması

“Epilepsi ve Ben” Resim Yarışması

Bizi Takip Et


Çocuk ve genç epilepsi hastalarına sosyal destek sunmak ve toplumsal farkındalık yaratmak için düzenlenen Epilepsi ve Ben Resim Yarışması 10’uncu yılını kutluyor. Türk Epilepsi ile Savaş Derneği tarafından UCB Pharma’nın desteği ile gerçekleştirilen yarışma, bu yıl da Türkiye’nin her yerinden çocukların ve gençlerin hayallerini resimleri aracılığıyla anlatmasını sağlayacak.

Rakamlar dünyada yaklaşık 50 milyon, Türkiye’de ise 700 bin epilepsi hastası olduğunu gösteriyor. Her 100 kişiden birinde görülen ve bu oranla dünyadaki en yaygın nörolojik hastalıklardan biri olan epilepsi, beyinde var olan elektriğin aşırı artması ile ortaya çıkıyor. Epilepsi, diyabet gibi kronik hastalıklardan farklı olmasa da toplumdaki ön yargılar hastaların sosyal yaşamını olumsuz etkileyebiliyor. Epilepsiye dikkat çekmek için Türk Epilepsi ile Savaş Derneği tarafından, UCB Pharma’nın destekleriyle gerçekleştirilen Epilepsi ve Ben Resim Yarışması 10’uncu yılını kutluyor.

Epilepsi hastası çocukların ve gençlerin kendilerini, hayallerini ve hissettiklerini resmettikleri Epilepsi ve Ben Resim Yarışması’nın 6 -11 yaş ve 12 -16 yaş olmak üzere iki kategoride düzenlendiğini söyleyen İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Bilim Dalı’ndan ve Türk Epilepsi ile Savaş Derneği 2. Başkanı Prof. Dr. Çiğdem Özkara ve Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Barış Baklan, “Yarışma, hastaların kendilerini ifade etmesini sağlamasının yanında epilepsiden etkilenen bireylerin ve ailelerin birleştirilmesine de olanak tanıyor. On yıldır Türkiye’nin her yerinden katılımcılarla birbirinden güzel eserlerin ortaya çıktığı bu yarışma ile toplumsal önyargıya maruz kalan çocuklara, gençlere ve ailelerine destek olmayı ve bu hastalığa dikkat çekmeyi amaçlıyoruz” dediler.

DERECEYE GİRENLER ÖDÜL KAZANIYOR

Epilepsi ve Ben Resim Yarışması’nda, her 2 kategoride ilk 3’e girenlere Türk Epilepsi ve Savaş Derneği tarafından ödül veriliyor. Türk Epilepsi İle Savaş Derneği Başkanı Prof. Dr. Candan Gürses, yarışma hakkında şunları söyledi: ‘’Halk arasında düşünülenin aksine epilepsi bulaşıcı, cinli ya da perili bir hastalık değildir. Gerçekleştirdiğimiz projelerle, hastalığa karşı toplumda oluşan sosyal tabuları değiştirmeyi ve epilepsi hastası bireyleri topluma kazandırmayı hedefliyoruz. Aynı zamanda 10. yılını kutlayan Epilepsi ve Ben Resim Yarışması da bu amacımızdan yola çıkarak epilepsi hastası çocukların ve gençlerin yaratıcılıklarını ortaya koymalarına yardımcı oluyor’’ dedi.

Prof. Dr. Çiğdem Özkara ve Prof. Dr. Barış Baklan, “Yarışmada katılımcılardan epilepsiyi algılayışlarını, epilepsi ile birlikte nasıl yaşadıklarını, epilepsinin kendilerini nasıl etkilediğini resmetmelerini bekliyoruz. On yıldır yarışma ile epilepsi hastası çocuk ve gençlerimizin yeteneklerini görmek bizi çok mutlu ediyor. Her bir resim, bizim için ayrı bir anlam taşıyor.” diye konuştular. Prof. Dr. Çiğdem Özkara ve Prof. Dr. Barış Baklan hastalığını, hayallerini ve umutlarını resimleri aracılığıyla tüm Türkiye’ye anlatmak isteyen epilepsi hastası çocuk ve gençlerin yarışmaya 22 Nisan 2016 tarihine kadar başvurabileceğini belirtti.

Yarışma ile ilgili detaylı bilgiler ve başvuru formuna www.epilepsiveben.net sitesinden ulaşılabiliyor.


İçeriği Paylaşın