Erkekler Diyette Neden Daha Başarılı?

Erkekler Diyette Neden Daha Başarılı?

Erkekler Diyette Neden Daha Başarılı?

Bizi Takip Et


Diyet yaparken her insanın farklı davranışlar benimsediğini belirten Diyetisyen Seren Aksüs, farklılığı yaratan temel unsurlardan birinin cinsiyet olduğunu savunuyor. Aksüs, kadınlar diyet konusunda daha tecrübeli olduklarını ancak erkeklerin diyet yaparken kadınlara oranla daha başarılı olduklarını söylüyor. Dyt. Seren Aksüs, erkeklerin diyette kadınlardan daha başarılı olmalarının nedenlerini anlattı.

1- Bir diyetisyenle karşılaşana kadar kadınlara oranla daha az, belki de hiç diyet yapmamış oldukları için: İlk kez diyet yapanların başarı oranı daha yüksektir. hem motivasyon hem de vücudun direnç göstermesi açısından tecrübesiz bir vücuda bir şeyler öğretmek daha kolaydır.

2- Öncelikle diyetisyenin ne anlatmak istediğini iyice dinledikleri için: Erkekler kadınlara göre daha sakin, daha mantıklıdırlar. Bu nedenle önce neden orada bulunduğunu, karşısındakinin uzmanlık alanının ne olduğunu bilir, tam olarak ne istediğini anlamak ister. Kadınlar daha sabırsız, daha aceleci ve paniktirler.

3- Dinlerken not aldıkları için: Diyetisyeniniz size bir beslenme programı verebilir. Fakat arada sizin sorduğunuz sorular ve ondan gelen püf noktaları içeren cevaplarda çok önemlidir. Erkekler bu söylenenleri unutmamak için not alıyorlar. Kadınlar zaten biliyorum diyebiliyor. Oysa ki uygulama için unutmamak gerekili.

4- Henüz ilk programı bile uygulamadan pazarlığa başlamadıkları için: Erkeklerde diyet deneme sıklığı kadınlara göre daha az olduğu için yani kadınlar o kadar çok diyet yapmıştır ki.. Kendi eksilerini ve artılarını bilirler. Ne istediklerini neye dayanamadıklarını (dayanmak istemediklerini bilirler, bu iyi bir özellik olsa da ilk haftadan yapılan pazarlıklar zayıflama hızını artırmıyor.

5- Diyetisyeni tarafından söylenenleri % 80 uyguladıkları için: Yine kadınlarda diyet yapma sıklığından dolayı, yapılanları değiştirme, olması gerekenleri diğer programlarla karıştırarak kullanma gibi bir durum ortaya çıkabilir. erkeklere göre daha fazla değişim kullanırlar . ekmek yerine makarna, ekmek yerine pilav.. hergün bir değişiklik! Bu da kendi içinde belli sistematikleri olan programları işlevsiz hale getirir, hatta tam ters v.ağ arttırıcı etki bile gösterebilir.

6- Mutlaka egzersize fırsat yarattıkları için: Çalışan erkeklerin daha az spora vakit varmış gibi gözükse de erkekler daha uzun süreli spor yapıyorlar. Tatilde veya iş seyahatinde bile eşofmanları çantaya koyuyorlar. Buldukları her fırsatta yüzebiliyorlar, iş yerinde spor salonundan faydalanabiliyorlar. Saçlarının uzunluğu, özel günleri vb. nedenler ile kadınlarda egzersiz yapabilme oranı bir hayli düşük.

7- Meyve tüketebildikleri için: Kadınlar çikolataya dayanamıyor ve “çikolata varken ne meyvesi?” tepkisini veriyorlar.
8- Tüketim kayıtlarını devamlı olarak tuttukları için: Günlük istememizin nedeni diyeti bozup bozmadığınızı kontrol etmek değil, bir gününüzün nasıl geçtiğini öğrenmek. Biz zaten sizi gördüğümüzde, hele bir iki çift söz ettikten sonra nasıl geçtiğini anlarız ve tartıda %90 benzer değerler görürüz.
b. Bu notlar bizim görmemiz için değil, sizin ne yaptığınızı görerek, neyi yapmadığınızın farkında olmanız için çok önemli bir görsel uyaran. Erkekler not tutma konusunda daha başarılı ve disiplinli.

9- Ve bu kayıtlarda dürüst oldukları için :) Kaçamakları yazmasam mı diye düşünmüş olabilirler ama mutlaka yazıyorlar. Hem de nedenleri ile birlikte (şehir dışı, toplantı, iş yemeği vb). Bir sorunun nedenini bulup ortadan kaldırmadıkça çözmek imkansız. Her işte böyle.

10- Sevmeseler de yeşil çay tükettikleri için: Nedenini ve yararını bilmek, yapmalarını sağlıyor; yeter ki nedenini açıklayın.

11- Randevularına düzenli geldikleri için: Daha sıkı ve düzenli takip ediyorlar. Acil bir durum çıkmadıkça randevu iptal edilmiyor. Oto kontrollerinin dışında bir dış kontrolünde gerekliliğini bilerek, yaptıkları egzersiz ve beslenme düzenini teyit ettiriyorlar.

12- Ev işi, çocuk bakımı, market alışverişi vb işleri eşlerine havale ettikleri için:) Spora daha çok vakit var demiş miydik:)

13- Günleri veya 5 çayları olmadığı için: “5 çayı yok ama akşamları arkadaşlarla veya iş için gidilen yemekler, alkollü ortamlar var” diyebilirsiniz ama akşam yemeğine gidildiğinde 1 tek rakı veya 1 kadeh şarap ile balık dediğimizde bu uygulanabilir. 5 çayında onlarca çeşit hamur işi ve tatlılar varken sadece bir çeşit al sadece dediğimizde bu nerdeyse imkansız hale geliyor !!! Hele ki yeme ısrarcısı ev sahibesi ve arkadaşlarınızın yanında.

14- Adet görmedikleri için:
A-) Kadınların adet dönemi öncesinde başlayan sıkıntıları, ödem şikayetleri ve iştah değişiklikleri bazılarında neredeyse ayın yarısını kaplıyor. 1 ayda 2-3 hafta düzenli diyet yapıyorlarmış gibi oluyor. Erkeklerde böyle bir molanın olmaması şans tabi.
B-) Adet dönemi öncesi ve sırasında yaşadıkları duygusal dalgalanmaların, gerginliklerin, gelgitlerin sebebi ve bahanesi ile pek çok ilave yemek kaçınılmaz oluyor.

15- Duygusal dalgalanmaları az olduğu için: Kadınların daha duygusal olduklarını herhalde yazmaya gerek yok. Psikoloji ve stres bizim işimizde çok çok önemli. Strese bağlı hormonal değişimler metabolizmanızın verdiği yanıtı oldukça etkiliyor. Duygusal değişimler, diyet yapanlar için bir engel bile olabilir. Çabuk demotive olmak, sıkıntıdan yemek, sürekli atıştırmak, yeme hızının artması kadınlarda daha sık görülen yeme davranışıdır.

16- Gün içi iş yoğunluğundan atıştırmadıkları için: Erkekler genelde ara öğünleri tüketmeyi unuttuklarından şikayetçi. Bu nedenle atıştırmalar kadınlardaki gibi sık olmuyor.

17- Çekmecelerinde çikolata, yumuşak şekerleme saklamadıkları için: İsterseniz çantanıza bir göz atın ya da iş yerindeki çekmecenizin köşesine.

18- Ne yapıp neyi yapamadıklarının farkında oldukları için:
A-) Mantık diyet yaparken yanınıza alacağınız en güzel özellik! Ne yapıyorum, neden yapıyorum, amacım ne, ne yaparsam vücudum nasıl cevap veriyor? Her şeyin mantıklı bir açıklaması var.
B-) Elbette neyi yapmıyor veya yapamıyorum, ne gibi olumsuzluklar getirir, neyi nasıl değiştire, geliştirebilirim?

19- Kahve içtikleri için: Eerkekler daha fazla kahve içiyorlar. Dozunda içilen kahvenin etken maddesi olan kafein hem vücudu hem zihni uyarıyor.

20- Kek veya pasta yapan-ısmarlayan arkadaşları olmadığı için: Evet iki erkeğin bir pastanede buluşup pasta yiyerek sohbet ettikleri az görülür. Ya da bir erkek arkadaşınız sizi eve çaya çağırıp, “bak sana neler yaptım” deyip; börekler çörekler sunmaz.

21- İş yerinde asistanları her istediklerini hazırlayıp önlerine getirdiği için: Ne yiyeceğimi bilemedim ve bozdum diyemezler çünkü yemek hazırdır ve söylenen içerikte, miktarda onu bekliyordur.

22- Evde eşleri çok sağlıklı sebze yemekleri ve salatalar yaptıkları için: En büyük şanslardan biri de bu işte; pişirmeye gerek yok, düşünmeye gerek yok! Yemekler hazır hem de en sağlıklı sebzelerden.

23- Devamlı çalıştıkları için: Tabiî ki kadınlar da çalışıyor!.. Ama kadınlar sadece işte değil evde, dışarıda her yerde çalışıyor ve diyet takibi zorlaşıyor…

24- Uzun süre oturup televizyon izlemedikleri için: Maç yok ise:)

25- Kas kitleleri fazla olduğu için: Bu doğuştan olan, genetik şans. Hızlı zayıflamaların nedeni bu denebilir.

26 - En önemlisi, arkalarında hayatlarını kolaylaştıran bir kadın olduğu için: Bir eş, bir sevgili veya bir anne!!!


İçeriği Paylaşın