Fahrettin Koca Görevini Devretti: Yeni Sağlık Bakanı Kemal Memişoğlu Oldu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca görevinden istifa ederek yerini Kemal Memişoğlu'na bıraktı.

Fahrettin Koca Görevini Devretti:  Yeni Sağlık Bakanı Kemal Memişoğlu Oldu

Bizi Takip Et


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre “görevden affını isteyen” Sağlık Bakanlığı’na Fahrettin Koca yerine Kemal Memişoğlu atandı. Yeni görevine devir teslim töreninin ardından başlayan Memişoğlu, İstanbul İl Sağlık Müdürü olarak yaklaşık 8 yıl görev yaptı.

Sağlık Bakanlığı'nda devir teslim töreni ise bugün gerçekleştirildi. Koca, görevini Memişoğlu'na devretti.

Fahrettin Koca'nın açıklamaları şöyle:

"Bu bir veda konuşması değil, insanımıza mesuliyetim sürecek.

Bu imkanı bana veren Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. Duruşu, düşüncesi her ne olursa olsun bütün vatandaşlarımızı kuşatacak hizmet anlayışımızı benimsedim. Prensip olarak zamanında verilmiş cesur kararların gereklerini yapmaya çalıştık. Şehir hastaneleri konusundaki çaba bunlar arasındadır.

10 Temmuz 2018'de göreve geldim. Görevime bazı ilkelerle geldim. Sağlık Bakanlarımız işlerini adeta bir hekim gibi göze çarpmadan yapan kişilerdi. Benim dönemim acı ve sarsıcı olayların dönemi oldu. Elazığ depremi acısını yaşadık. 11 Mart 2020 günü Covid-19 küresel salgını izledi. Kahramanmaraş depremleri büyük travma oldu. Bu 3 olayda ağır sınavlar verdik. Sağlık sistemimizin bu sınavları başarıyla verdiğini inanıyorum.

Beyaz reformun sonuçlarıyla sağlıkta şiddet sorununu önemli oranda çözdük. Sağlık çalışanlarına daha iyi şartlarda hizmet hakkı sağladık. Özlük haklarında emekliliklerini de kapsayacak şekilde önemli iyileştirmeler yaptık. Uzman hekim ihtiyacımıız büyük bir oranda karşılayacak sistemi kurduk.

Bu emaneti şimdi size devrediyorum. Ülkemizi aşı konusunda dışa bağımlılığını tamamen ortadan kaldıracak olan yeni projeyi size devrediyorum."

"VAR GÜCÜMLE ÇALIŞACAĞIM"

Memişoğlu, sosyal medya hesabı X’te yaptığı paylaşımda şu mesajı verdi:

“Cumhurbaşkanı’mız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın takdirleriyle Türkiye Cumhuriyeti’nin 53. Sağlık Bakanı olarak atanmış bulunmaktayım. Vatanımız ve milletimiz için bu onurlu göreve beni layık gördüğü için Sayın Cumhurbaşkanı’mıza şükranlarımı arz ediyorum. Görevimin gerektirdiği ağır sorumluluğu hakkıyla ifa edebilmek için var gücümle çalışacağım. Allah utandırmasın. Saygı ve hürmetlerimle.”

YENİ SAĞLIK BAKANI KEMAL MEMİŞOĞLU KİMDİR?

Fahrettin Koca’nın yerine Sağlık Bakanlığı’na atanan ve aslen Rizeli olan Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, 1966 yılında Trabzon’da doğdu. 58 yaşındaki Memişoğlu, 1990 yılında Ankara’da Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi.

1995 yılında İstanbul’da Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Genel Cerrahi Uzmanı oldu.

1996-1998 yılları arasında SSK Konya Ereğli Hastanesi, PTT Hastanesi ve Bursa Askeri Hastanesi’nde, Genel Cerrahi Uzmanı olarak görev yapan Memişoğlu, 1999-2000 yıllarında ABD’de Miami Üniversitesi Karaciğer ve Gastrointestinal Transplantasyon Ünitesi’nde çalıştı.

2000-2002 yıllarında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalında Başasistanlık yapan Memişoğlu, 2002 yılı sonunda PTT Hastanesi’ne Başhekim olarak atandı.

Memişoğlu, 2008 yılında Genel Cerrahi Doçenti, 2016 yılında da Genel Cerrahi Profesörü oldu.

2007 yılında Beykent Üniversitesi’nde başladığı Sağlık Yönetimi Yüksek Lisans eğitimini 2009 yılında bitiren Memişoğlu, 2002-2012 yılları arasında İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Başhekim olarak görev yaptı.

2016’DAN BERİ İSTANBUL İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ GÖREVİNDEYDİ

2012’de İstanbul Anadolu Kuzey Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Tıbbi Hizmetler Başkanı olarak atanan Memişoğlu, Mayıs 2014 – Ekim 2016 tarihleri arasında aynı birliğin Genel Sekreterlik görevini yürüttü ve 6 Ekim 2016’da İstanbul İl Sağlık Müdürü olarak atandı.

Son olarak Sağlık Bakanlığı’na atanan Memişoğlu’nun ulusal ve uluslararası dergilerde yayımlanmış çok sayıda bilimsel yayını bulunuyor.

Bakan Memişoğlu, evli ve 3 çocuk babası. 


İçeriği Paylaşın