Saç Dökülmesi Önlenebilir mi? Uzmanından Öneriler

Saç dökülmesi genelde yaşlanma ile birlikte görülse de genç yaşlarda da görülebilen bir problemdir. Saç dökülmesi sorunun altında birçok etken bulunmaktadır. İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi’nden Saç Ekimi Uzmanı Dr. Ahmet Ayık saç dökülmeleri hakkında bilgilendirdi.

Saç Dökülmesi Önlenebilir mi? Uzmanından Öneriler

Bizi Takip Et


Sağlıklı yetişkinlerde yaklaşık 150.000 saç teli bulunuyor. Her gün 80 ila 120 saç teli dökülmesi ise uzmanlar tarafından normal kabul ediliyor. Ancak bu durum genellikle saç derisinin incelmesine sebep olabiliyor. Çünkü kaybedilen saçların yerine aynı anda yerine yeni saçlar gelmiyor. Saç kaybı da bu doğal döngünün bozulması ve saç foliküllerinin zarar görmesi nedeniyle yaşanıyor.

SAÇ KAYIPLARI NEDEN OLUR?

Saç dökülmelerine sebep olan birçok etken bulunuyor. Bu etkenlerden biri aile öyküsü yani bir başka deyişle kalıtımsal durumlar. Kalıtımsal durumlar genellikle yaş aldıkça ve öngörülebilir bir şekilde ortaya çıkmakta.

Bir diğer etken ise hormonal değişiklikler veya tıbbi  durumlar. Hamilelik, doğum, menopoz ve tiroit problemler gibi hormonal bozukluklar dahil olmak üzere çeşitli koşullar, kalıcı ya da geçici saç dökülmelerine sebep olabiliyor.

Tıbbi koşullar ise saçkıran gibi kafa derisi enfeksiyonlarına ve bunun sonucunda düzensiz saç dökülmesine sebep olmakta. Ayrıca kanser, depresyon, stres gibi birçok etkenler saç dökülmelerine sebep oluyor. 

SAÇ DÖKÜLMELERİ ENGELLENEBİLİR Mİ?

Saç dökülmesine sebep olan bir tıbbi durum mevcutsa öncelikle o sorunun tedavisinin yapılması gerektiğini dile getiren İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi’nden Saç Ekimi Uzmanı Dr. Ahmet Ayık, "Saç dökülmesinde insanlar beslenme ve uykularına dikkat ettikleri zaman; saç için önerilen losyonlar veya gerekli ek gıda takviyeleri destek alınırsa, bedensel ve ruhsal sağlığı konusunda bir problem yoksa saç dökülmeleri kontrol altına alınabilmektedir. Genetik sebeplerinden dolayı saç kayıplarını önlemek ve yeni saç tellerin çıkmasını sağlamak günümüz bilimsel metotlarla mümkün değildir. Genellikle 16-40 yaşları arasında ortaya çıkan genetik saç dökülmeleri ek takviye ilaç veya kozmetik alt yapılı ürünlerle kontrol altına alınabilmektedir. Ancak her ürün, her etken madde herkeste aynı etki göstermeyeceği unutulmamalıdır." diyor.

SAÇ EKİMİ NE ZAMAN TERCİH EDİLMELİ?

Saç dökülmesi yaşayan kişiler çözüm olarak genellikle saç ekimi işlemine başvuruyor. Ense üstünde veya vücudun herhangi bir bölgesinde bulunan saç köklerinin eksik olan bölgeye nakledilmesiyle saç ekim işlemi gerçekleştiriliyor.

Ayrıca saç dökülmeleri mevsim değişiklerinde hemen hemen herkesin başına gelen bir durum. Fakat bu saç dökülmeler herhangi bir sorun oluşturmazken bazı belirtiler kelleşmeye veya seyrekliğe neden oluyor. Bu tip sorunlarla karşılaşıldığı zaman, saç ekimi işlemi  uygulanacak en iyi çözüm yöntemlerinin başında geliyor.


İçeriği Paylaşın