Glokom Dünyada Yaklaşık 80 Milyon Kişide Görülüyor

İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Doç. Dr. Serdar Özateş, Glokom Günü dolayısıyla önemli bilgilendirmelerde bulundu.

Glokom Dünyada Yaklaşık 80 Milyon Kişide Görülüyor

Bizi Takip Et


Glokom, göz sinirinin hasarıyla karakterize olan ve kalıcı görme kaybına sebep olabilen bir hastalıktır. Tüm dünyada yaklaşık 80 milyon glokom hastası bulunmaktadır ve glokom kalıcı görme kaybı nedenleri arasında 2. sırada yer almaktadır.

İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Doç. Dr. Serdar Özateş, Glokom Günü özelinde önemli bilgilendirmelerde bulundu.

GLOKOM BELİRTİ DAHİ VERMEDEN SİNSİCE İLERLİYOR

Doç. Dr. Serdar Özateş,” Glokom sinsi seyirli ve ilerleyici bir göz hastalığıdır. Glokom hastalarında göz sinirinde meydana gelen hasar belirli bir düzeye ulaşmadıkça hastalarda herhangi bir şikâyete yol açmayabilir. Glokomda erken tanı ve tedavi, görmenin korunması açısından çok önemlidir” dedi.

GLOKOM KİMLERDE GÖRÜLÜR? KİMLER RİSK ALTINDADIR?

  • Artmış göz içi basıncı
  • 40 yaş üzerinde olmak
  • Yüksek miyop ya da hipermetrop olmak
  • Aile bireylerinde glokom hikayesi olması başlıca risk faktörleridir. 

GLOKOM ERKEN TANI İLE ÖNLENEBİLİR Mİ?

Doç. Dr. Serdar Özateş, "Glokom hastalığı anne karnında ya da doğumdan itibaren herhangi bir yaş diliminde oluşabilmektedir. Erken tanı ve tedavi kalıcı görme kayıplarının önüne geçebilir. Glokomun tedavisi glokomun tipine ve seyrine göre değişmekle birlikte medikal ya da cerrahi olarak yapılabilmektedir. Medikal tedavi ile ilerlemesi durdurulamayan ya da ilaç kullanımında sorunlar yaşayan hastalarda cerrahi tedavi ile glokom hastalığının ilerleyişi kontrol altına alınabilmektedir. Glokom hastalığının sinsi seyirli olduğu ve hastaların büyük çoğunluğunu glokom hastası olduğunu bilmeyen kişilerin oluşturduğu düşünüldüğünde rutin göz muayenesin önemi çok daha iyi anlaşılmaktadır. Risk faktörlerine sahip olan hastaların yılda en az bir kez göz muayene olmaları tavsiye edilmektedir” diye söyledi.


İçeriği Paylaşın