Görme Engellilere Özel Kredi Kartı

Görme Engellilere Özel Kredi Kartı

Görme Engellilere Özel Kredi Kartı

Bizi Takip Et


Eczacıbaşı ile Giesecke&Devrient ortak kuruluşu E-Kart, görme engellilere özel kredi kartı üretti.

Kart üzerindeki bilgilerin braille alfabesi ile tekrarlandığı kredi kartları sayesinde, görme engelliler cüzdanlarındaki kartlar arasından doğru kartı rahatlıkla seçebilecekler.
Görme engelliler için kredi kartı kullanmanın zorluğunu ortadan kaldırma fikrinden yola çıktıklarını belirten E-Kart Genel Müdürü Enver İrdem, “İnovasyon anlayışımızı tüm çalışmalarımıza yansıtmaya çalışıyoruruz. Daha önce de çevreci kart, ısı ile renk değiştiren (termokromik) kart, yansımalı kart, ve çeşitli paketleme seçenekleri ile yenilikçi yaklaşımımızı ortaya koymuştuk. Braille alfabeli kredi kartları ile de görme engellilerin hayatını kolaylaştıracak olmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

BRAİLLE ALFABESİ NEDİR?

Bilindiği gibi, görme engellilerin okuyabilmesi için kullanılan Braille alfabesi, 1821 yılında Louis Braille tarafından geliştirildi. İki kolon taşıyan dikdörtgen düzen üzerine dizilmiş altı kabartılmış noktadan oluşan Braille alfabesinde, her iki kolonda üçer nokta bulunuyor. Noktalardan her biri altmışdört farklı kombinasyondan birini oluşturması için farklı şekillerde diziliyor.


İçeriği Paylaşın