Göz Sağlığını Korumak İçin Tüketilmesi Gereken Besinler

Göz sağlığını korumak için yapılması gerekenler neler?  Hangi besinleri tüketmek göz sağlığını korumaya yardımcı oluyor? Detaylar haberimizde...

Göz Sağlığını Korumak İçin Tüketilmesi Gereken Besinler

Bizi Takip Et


Göz sağlığını korumak için doğru beslenmek çok önemli. Özellikle A vitamini bulunan besinler göz sağlığınızı korumak için uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor. Peki göz sağlığını korumak için yapılması gerekenler neler? 

Göz sağlığı için A, C, E vitaminleri ve beta karoten ile zenginleştirilmiş besinler tüketmek iyi ve kaliteli görüşün kapılarını açıyor. Uzmanlara göre lutein ve zeaksantin açısından zengin olan ıspanak gibi yapraklı yeşil sebzeler, iyi bir görüş sağlayan makulayı korumaya yardımcı oluyor. Bu besinler lahana ve ıspanakta bol miktarda bulunuyor. Mineral çinko ise retinanın sağlıklı kalmasına yardımcı oluyor ve gözleri ışığın zararlı etkilerinden koruyabiliyor.

Fasulye, börülce, barbunya gibi baklagiller ise çinko ihtiyacınızı karşılamanızı yardımcı olur. Genellikle turuncu renkli sebze ve meyvelerde bulunan A vitamini göz sağlığı için çok olmazsa olmaz.

Yiyeceklerdeki bazı vitaminler ve mineraller, görme sorunlarının oluşmasının önüne geçmeye yardımcı olur.


İçeriği Paylaşın