Gözlerinizde Batma Hissi Yaşıyorsanız Dikkat!

Daha çok sıcak mevsimlerde yaşanan göz enfeksiyonları, özellikle havuz kullanımına bağlı olarak bir salgına dönüşebiliyor. Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Kemal Yıldırım, göz enfeksiyonlarına karşı alınması gereken önlemleri anlattı.

Gözlerinizde Batma Hissi Yaşıyorsanız Dikkat!
göz sağlığı

Bizi Takip Et


Yaz aylarında bazı dış etkenler, göz hastalıklarının gelişmesine neden olabiliyor. Özellikle sıcaklardan bunalan kişilerin tercih ettiği havuzlar, temizliğinden emin olunmadığında ciddi sorunlara davetiye çıkarıyor. Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Kemal Yıldırım, göz enfeksiyonlarına karşı alınması gereken önlemleri anlattı.

GÖZDE BATMA HİSSİ NEDİR, KİMLERDE OLUR?

· Havuzu çok sık kullanan kişilerde,

· Vücut direnci düşük olanlarda,

· Kontakt lens kullanan kişilerde göz batması görülür.

Kontakt lensin en büyük handikabı havuzun suyunu emerek, mikroorganizmaların gözeneklere yerleşmesine sebep olmasıdır. Bu durum da enfeksiyon gelişmesine neden olmaktadır. 

GÖZ SAĞLIĞI İHMALE GEMEZ

En çok karşılaşılan sorunların başında konjonktivit geldiğini söyleyen Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Kemal Yıldırım, "Klorlama veya farklı dezenfeksiyon işlemleriyle sterilizasyonu sağlanmayan havuzlardan bulaşan virüs, bakteri ve parazit gibi mikroorganizmalar sebebiyle ortaya çıkmaktadır. 

· Gözlerde sulanma,

· Yanma,

· Kızarıklık,

· Gözlerde batma hissi,

· Kaşıntı,

· Lens kullanılıyorsa zorlanma,

· Göz çevresinde yapışkan ince bir tabaka şeklinde kendini belli eden konjonktivit problemi aynı zamanda ışığa karşı hassasiyete sebep olur. Bu şikayetleri yaşayan kişilerin mutlaka uzman bir göz doktoruna başvurması gerekir. Çünkü ihmal edildiğinde çok daha ciddi sorunlara sebep olabilir" dedi. 

HAVUZLARDA DENİZ GÖZLÜĞÜ KULLANIN

Havuzlar içinde barındırdığı klor sebebiyle gözde alerjik reaksiyonlara sebep olabiliyor. Özellikle de alerjik bünyelerde ve hassas kişilerde sıklıkla rastlanılan bu durumu engellemek için deniz gözlüğü kullanabilirsiniz.

KİMYASAL KONJOKTİVE DİKKAT

Havuzdaki klorun sebep olduğu göz hastalıklarından biri de kimyasal konjonktivittir. Bu durum havuzda çok fazla zaman geçiren kişilerde gözlemlenmektedir. Çünkü havuzun az klorlanması gibi çok klorlanması da bu hastalığa sebep olabilmektedir. Normal konjonktivit ile benzer şikayetlerle kendini belli eden kimyasal konjonktivit; gözlerde batma, yanma, kaşıntı ve ışığa karşı hassasiyete yol açar.

KORNEA İLTİHABI TEHLİKESİ

Havuzda bulunan mikroorganizmaların korneaya yerleşmesiyle birlikte kornea iltihabı gelişebiliyor. Saydam tabakasında beyaz leke oluşabilir bu duruma şiddetli batma ve yanma eşlik edebiliyor. Hatta iltihabın çok ilerlemesi durumunda korneada delinme yaşanabiliyor. Bu durum görmede azalma ve hatta kalıcı görme kaybına neden olabilir.

BU ÖNLEMLERİ DİKKTE ALIN

· Temizliğinden emin olunmayan havuzlara girmeyin,

· Deniz gözlüğü kullanın,

· UV ışınlarını filtreleyen güneş gözlükleri takın,

· Havuz ve denize girerken gün sonunda atılabilen günlük kontakt lensler tercih edin.


İçeriği Paylaşın