Grip Aşısı Zamanı Geliyor

Grip Aşısı Zamanı Geliyor

Grip Aşısı Zamanı Geliyor

Bizi Takip Et


İçinde bulunduğumuz pandemi nedeniyle, mevsimsel grip aşısı hazırlıklarının bu yıl erken tamamlandığı ve yeni aşıların piyasaya verildiği açıklandı.

Sanofi-aventis ilaç firmasından yapılan açıklamada, “Prof. Dr. Selim Badur, Dünya Sağlık Örgütü verilerine gore, her yıl dünyada 250.000-500.000 kişinin mevsimsel grip nedeniyle öldüğünü belirterek, risk gruplarının grip aşılarını vakit kaybetmeden yaptırmalarını önerdi” denildi.

Prof. Dr. Badur, grip aşısı yapıldıktan 15 gün sonra yeterli koruyucu düzeye ulaştığını ve aşının 1 yıl süre ile koruyucu olduğunu söyledi. Bu nedenle erken dönemde aşılanmanın önemini vurgulayarak, korumanın daha erken başlayacağına dair vatandaşları uyardı.

T.C. Sağlık Bakanlığı pandemi  ulusal eylem planında da, mevsimsel grip aşısı ile ilgili olarak; Pandemi hazırlıklarına bakılmaksızın mevsimsel influenza aşılarının yüksek risk grubuna yıllık olarak uygulanması, mevsimsel influenzaya karşı alınacak tedbirde önem taşıdığına değinilmektedir.

Sağlık Bakanlığı; 65 yaş ve üzerindeki kişilerde rapor aranmaksızın, kronik hastalığı bulunanlarda ise (diyabet, astım, KOAH, kronik kalp hastalığı vs.) hastalıklarını belirten sağlık raporuna dayanılarak her yıl grip aşılarını geri ödemektedir.

GRİP VE GRİP AŞISI

Yapılan açıklamada grip ile ilgili olarak şu bilgiler verildi: Grip, bazen ölümle sonuçlanabilen ciddi komplikasyonlara yol açabilen, çok bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır. Grip virüsleri öksürme ve hapşırma sırasında etrafa saçılan damlacıklar yoluyla bulaşır. Genellikle insandan insana bulaşma olur. Bununla beraber bazen grip virüsünün bulunduğu bir yere veya eşyaya dokunduktan sonra, göz, burun veya ağzın ellenmesi ile de bulaşabilmektedir. Mevsimsel grip, her yıl dünya genelinde üç ila beş milyon kişide ciddi hastalığa ve 250 000 – 500 000 kişinin ölümüne neden olmaktadır. ABD’de her yıl ortalama olarak her beş kişiden biri mevsimsel gribe yakalanmakta, yaklaşık 226 000 kişi bu nedenle hastaneye yatırılmakta ve 36 000 kişi hayatını kaybetmektedir. Gripten korunmanın en iyi yolu grip aşısı olmaktır.

ABD’de Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (Centers for Disease Control and Prevention – CDC), sağlık hizmeti sağlayıcılarının, ağustos sonu-eylül başında mevsimsel grip aşısı üretilir üretilmez aşıyı kullanıma sunmalarını ve mevsim süresince aşıya devam edilmesini önermektedir. Sağlık mesleği mensuplarının, bağışıklamaya grip mevsiminin sonuna kadar devam etmeleri önerilmektedir. Öneriler doğrultusunda her yıl yaklaşık 250 milyon kişinin (ABD’de her 4 kişiden birinin) aşılanması gerekiyor. CDC’ler gribe yakalanma riskini azaltmak isteyen herkesin, 6 ay-18 yaş arasındaki çocukların, 50 yaş üzerindeki erişkinlerin, gebe kadınların ve astım, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), kalp hastalığı ve diyabet gibi kronik hastalıkları olanların, grip aşısı olmalarını öneriyor. CDC ayrıca, yüksek riskli gruplarla temas halinde olan sağlık mesleği mensupları ve yakın akrabalar için de aşılanmayı öneriyor.


İçeriği Paylaşın