Ünlü Annelerden Dünya Prematüre Günü Buluşması

Ünlü Annelerden Dünya Prematüre Günü Buluşması

Ünlü Annelerden Dünya Prematüre Günü Buluşması

Bizi Takip Et


Ünlü anneler prematüreliğe dikkat çekmek için yaklaşan Dünya Prematüre Günü kapsamında düzenlenen toplantıda bir araya geldi.  Ayşe Kucuroğlu, Aslı Şen, Derya Coşkundeniz gibi ünlü annelerin katılımı ile gerçekleşen toplantıda Dr. Gülhinal Şarman prematürelik ve prematüre bebek bakımı konusunda tüm annelere önemli  bilgiler verdi.

Son beş yılda bebek ölümlerine yol açan faktörler arasında prematüreliğe bağlı sebeplerin ilk sırada yer aldığını belirten Dr. Şarman, şu bilgiyi verdi:

“Erken doğan bebekler solunum yolları enfeksiyonları, yürüme, dengede durma, emekleme gibi motor becerileri ve öğrenme yetenekleri gibi konularda zamanında doğan bebeklere kıyasla ciddi sorunlarla karşılaşabiliyor. Prematüre bebeklerin zihinsel engeller, kronik akciğer hastalığı, görme ve işitme kaybı da dahil, hem kısa, hem de uzun dönemli sağlık  sorunları ile karşı karşıya kalma durumu daha yüksek oluyor. Ayrıca prematüre bebekler enfeksiyonlara karşı da daha fazla risk altında. Ancak bebeğinizin prematüre olması mutlaka sorunlar yaşayacağı anlamına gelmez. Prematüre doğan bebekler de iyi bakımla hayata zamanında doğan bebekler gibi sıkı sıkıya tutunur. Sıkıntılı yoğun bakım süreci atlatıldıktan sonra zihinsel, sosyal ve motor yetenekleri zamanında doğmuş bebekler kadar normal olur. Prematüre bebeklerin aileleri doktor kontrollerinin düzenli olarak yaptırılmasını ihmal etmemelidir.”

El Bebek Gül Bebek Derneği Başkanı Özgür Doğa Keleş, ise “Prematürelik her anne adayı ve ailenin yaşayabileceği bir durumdur.  Prematüreliği bebeklerimiz anne karnında kalmayı başardıkları zaman engelleyebiliriz. O yüzden de bilinçli gebelik ve gebelik takibi programlarının toplumumuz için önemine bir kez daha vurgu yapmak istemekteyim.”  şeklinde konuştu.


İçeriği Paylaşın