Genetik Tanı Merkezi Açıldı

Genetik Tanı Merkezi Açıldı

Genetik Tanı Merkezi Açıldı

Bizi Takip Et


İstanbul Koşuyolu’nda 800 metrekarelik bir alanda hizmet veren Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Genetik Tanı Merkezi’nin resmi açılışı önceki gün gerçekleşti. Yürütme Kurulu Başkanı Altay Burak Dalan, açılış toplantısında Türkiye’de bir referans laboratuar olma hedefiyle yola çıkan Genetik Tanı Merkezi’ni hizmete sunmaktan gurur duyduklarını belirtti.

İstanbul İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Ali İhsan Dokucu da yaptığı konuşmada “Dünya standartlarında hizmet sunan Genetik Tanı Merkezi gibi merkezler Türkiye’nin sağlıkta ne kadar ilerlediğini göstermektedir. Sağlık Müdürlüğü olarak önümüzdeki dönemde Genetik Tanı Merkezi ile her türlü işbirliğine hazırız” dedi.

MOLEKÜLER TANI VE SİTOGENETİK LABORATUVARLARI

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Genetik Tanı Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Mustafa Özen de şöyle konuştu:

“Amerika’daki bir genetik tanı merkezinde ne varsa burada da o var” dedi. Dr. Özen, “Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Genetik Tanı Merkezi, 800 metrekare alana kurulu bir binada hizmet veriyor. Merkezimizde hasta kabul ve fizik muayene odaları, genetik danışmanlık ve eğitim ofisi, Moleküler Tanı ve Sitogenetik ve doku kültürü laboratuvarları bulunmaktadır.

Laboratuvarlarımız en yeni teknolojiyle donatıldıklarından hedefimiz, Türkiye`deki referans laboratuvar olmaktır. Burada her türlü rutin hizmet verildiği gibi kanser genetiği ile ilgili özel testler ve özel genom incelemeleri gibi testler de yapılmaktadır. Ülkemizde sadece bizim merkezimizde ilk kez idrarda mesane kanseri hücreleri ayrıştırılarak Otomatik tarama cihazı ile tanı konulabiliyor Önümüzdeki günlerde dünyada da çok yeni olan gaitadan kolon kanseri testini de hayata geçirebileceğiz; böylece kolonoskopi yaptırmak istemeyen kişilere alternatif imkan sunmuş olacağız.”


İçeriği Paylaşın