Güneş Yanığı Olanlar Bunları Asla Yapmayın!

Güneşe uzun süre maruz kalmak güneş yanıklarına neden olabiliyor. Güneş yanıkları ise ağrılara neden olup tatili zehir edebiliyor. Eğer güneş yanıklarınız varsa bu hatalardan uzak durmalısınız...

Güneş Yanığı Olanlar Bunları Asla Yapmayın!
güneş yanığı

Bizi Takip Et


Deniz, Kum, Güneş... Sıcaklarda ferahlamak için denize girmek daha sonra da güneşlenmek oldukça iyi bir fikir olsa da güneşin altında fazla kalmak güneş yanıklarına sebep olabiliyor. Hatta bu yanıklar özellikle geceleri oldukça ağrılı olabiliyor. Güneşten yanmış cildi tedavi etmek için yoğurt, zeytinyağı gibi birçok doğal ürün tercih edilse de, çoğu şey işe yaramadığı gibi durumu daha da kötüleştirebiliyor.

Yediklerinizden, içtiklerinize hatta giydiklerinize kadar her şey güneş yanığının iyileşmesini zorlaştırıp size daha fazla acı verebilir, deyim yerindeyse tatilinizi zehir edebilir. Bundan dolayı güneş yanığınız varsa bu hatalardan kaçınmayı ihmal etmeyin.

ALOEVERA JELLERE DİKKAT

Aloevera, kızarıklığı yatıştırmaya yardımcı olsa da cildinize uyguladığınız aloe vera jelinin türüne dikkat etmelisiniz. Benzokain veya lidokain gibi bazı yapay bileşenler tahriş olmuş cildinizi daha da kötüleştirip kaşınmasına neden olabilir. Dermatologlar, güneşten zarar görmüş cildi tedavi etmek için saf aloevera nemlendiricileri kullanmanızı öneriyor.

DAR GİYSİLER GİYMEK

Güneş yanığınız varsa vücudunuzu sıkan dar kıyafetlerden uzak durun. Güneşten yanmış cilt üzerine dar giysiler giymek, cildin nefes almasına ve kendini iyileştirmesine izin vermez. Dar kot pantolonlar, tişörtler giymek yerine pamuklu, nefes alabilen kumaşlardan yapılmış daha bol giysiler tercih edin.

FAZLA KAFEİN ALMAK

Güneş yanıkları genellikle baş ağrısına neden olur. Bu aşamada bir fincan kahve sizi rahatlatacak gibi görünse de aslında kendinizi daha kötü hissetmenize yol açabilir. Neden mi? Çünkü güneşte çok uzun süre kalmak, vücudun susuz bırakır ve bol su içmek kaybedilen sıvıyı yerine koymak için çok önemlidir. Kafein ise idrar söktürücü olduğu için daha sık tuvalete gitmenize ve vücudunuzun daha fazla sıvı ve beraberinde mineral kaybetmesine sebep olur.

GÜNEŞ YANIKLARINı MAKYAJLA KAPATMAK

Soyulan bir güneş yanığını makyajla kapatmak cazip gelebilir ancak tıpkı dar giysiler gibi bu da cildinizin nefes almasına izin vermez.Mutlaka makyaj yapmanız gerekiyorsa ağır ürünlerden kaçınmaya ve yumuşak fırçalar kullanmaya özen gösterin. Cilt bakımı uzmanları ayrıca böyle durumlarda nemli süngerlerle makyaj yapmanızı öneriyor.

PEELİNG YAPMAK

Güneşte yanmış cilt göze hoş gelmez ve kuruyarak soyulan cildi pul pul dökmek istemeniz oldukça doğaldır. Ancak peeling ürünleri cilt üzerindeki hasarı artırarak daha fazla zarar verebilir. Ancak peeling ürünleri cilt üzerindeki hasarı artırarak daha fazla zarar verebilir. Bunun yerine genellikle 1 hafta kadar bekleyerek güneş yanığının doğal olarak iyileşmesine izin verin.

DOĞRU VÜCUT ÜRÜNÜ TERCİH ETMEMEK

Vücut kremi uygulamak güneşten zarar görmüş cildi nemlendirmeye yardımcı olur ancak kullandığınız ürünün alkol bazlı olmadığından emin olun. Alkol, ürünlerin cilde ulaşmasına ve daha derine nüfuz etmesine yardımcı olurken bir yandan da cildinizin nemli kalması için ihtiyaç duyduğu doğal yağları ortadan kaldırabilir.

SPF'Lİ NEMLENDİRİCİLERİ DOĞRU KULLANMAMAK

SPF'li bir nemlendiricinin, cildinizde güneş yanığı olmaması için ihtiyaç duyduğu şey olduğunu düşünebilirsiniz ancak aslında cildinizi güneşin zararlarından korumanın en iyi yolu değildir. Yapılan bir araştırma, çoğu insanın SPF’li nemlendirici uygularken yüzündeki önemli bölgeleri kaçırdığını, SPF’siz güneş koruyucu kullanan kişilerin ise daha eşit şekilde bunu uyguladığını ortaya koydu.


İçeriği Paylaşın