Hala Doktorunuzu Aramadınız mı?


Bizi Takip Et


Esra Kazancıbaşı ile Sağlık

İş hayatının, evin, çocukların sorumlulukları derken acaba kaçımız kendimiz için bir şeyler yapabiliyor, ruhumuza iyi gelecek şeylere zaman ayırabiliyoruz? Sizi bilemem ama çoğumuz hızla geçen zamanın esiri olarak sorumlulukların bizi sürüklediği yerlere doğru savrulup duruyoruz. Sağlık kontrollerimizi hep yarınlara erteliyor, yoga, dans ya da yemek kursuna kayıt yaptırsak bile gitmeyi bir türlü başaramıyoruz. Hep çok meşgulüz. Sürekli yorgunuz. Hep omuzlarımızda ağırlığını fazlasıyla hissettiğimiz hayata dair sorumluluklarımız var. Peki ya kendimize karşı sorumluluklarımız?

Mesela, stres tüm hücrelerimizi istila etmeden her gün bir saati ya da hiç değilse haftada yarım günü kendimize ayırsak! Doktor kontrollerimizi, tarama testlerimizi zamanında yaptırsak! Gün geçtikçe biriken kilolarımız için diyetisyene gidecek vakit yaratsak! Çok mu zor bunlar?

Başkalarına karşı sorumluluklarımıza verdiğimiz değeri kendimizden esirgememeliyiz. Bir yıl daha takvim sayfalarından kopup gitmek, hayatımızdan koca bir 365 gün eksilmek üzere. O zaman hala ne bekliyoruz? 2017 gelmeden meme kontrollerinizi ve jinekolojik muayenenizi, prostatla ilgili tetkiklerinizi yaptırmak için haydi harekete geçin! Çiğneme güçlüğüne, dolayısıyla sindirim sistemi şikayetlerine de neden olan diş eksiklerinizin tedavisi için diş hekiminizden randevu alın!

SAĞLIĞIM İÇİN HERŞEY’İN 100’ÜNCÜ BÖLÜMÜ EKRANLARDA…

Bugün, Sağlığım İçin Herşey TV Programı’nın 100’üncü bölümü ekranlarda olacak. Dile kolay bu sürede Türkiye’nin farklı illerinden 500’ü aşkın doktoru stüdyomuzda ağırladık. Hayattaki en değerli armağan olan kendimizin ve sevdiklerimizin sağlığını bizlere armağan eden hekimlerimize hep saygıyla ve güvenerek yaklaştık. Hastaların iyileşme umutlarını otlarla, kremlerle sömüren şifa tacirlerinden hep uzak durduk. Kendi uzmanlık dalları dışında konuşmaya meraklı, her konuda ahkam kesen doktorlar yerine, alanındaki bilgiye ve beceriye sonsuz hakim hekimlere mikrofon uzattık. Bu yayıncılık anlayışımız bize tam iki defa  “yılın en başarılı sağlık programı” ödüllerini getirdi. Kısacası geride bıraktığımız iki sezona iki ödül sığdırdık.

Bundan tam sekiz yıl önce Sağlığım İçin Her Şey isimli web sitesini açarken isminin çok uzun olduğunu söyleyip itiraz edenler oldu. Ama her zamanki gibi inandığım konuda kafamın dikine gitmeye kararlıydım. Sağlığım İçin Her Şey markasının aslında sağlığını sürekli ihmal edenlere, hastalıkların teşhis ve tedavisine dair gereken her bilgiyi bir adreste bulmayı arzulayanlara hitap edeceğine inancım sonsuzdu. Web sitemiz yedi yılı başarıyla geride bıraktı. Sağlık programımız ise ATV Avrupa ekranlarında üçüncü yılına girdi. Bugün saat 13.50’de ekranlara gelecek 100’üncü bölümün konu ve konukları ise şöyle:

. Karın ana damarı balonlaşması (Abdominal aort anevrizması)-(Op. Dr. Murat Sargın-Türk Kalp Damar Cerrahisi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi)

. Bel ağrılarında ameliyat ve ameliyat dışı tedaviler konusunda merak edilenler (Op. Dr. Aybars Akkor-Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı)

. Sahte implantlar ağız, diş ve beden sağlığını nasıl etkiler? (Diş Hekimi Nazlı Ulutürk-Tanfer Klinik)

. Kanserde radyoterapi tedavisi konusundaki gelişmeler (Prof. Dr. Yıldız Güney- Memorial Ankara Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Bölümü)

SAĞLIK EN DEĞERLİ HAZİNEMİZDİR!

Yeni Birlik’in sağlık sayfalarını da sağlık haberciliğinde toplum sağlığına odaklı etik yayın anlayışıyla Sağlığım İçin Herşey ekibi olarak hazırlıyoruz. Sağlığınızı ilgilendiren her konuda uzman hekimlerden güvenilir sağlık bilgilerini sizlere ulaştırmak için ekip arkadaşlarımla geceli gündüzlü çalışıyoruz.

Sağlık en değerli hazinemizdir. Bunun için rating kaygısıyla umut tacirlerini, şifacıları ekranlara çıkartan programlara prim vermeyin. Otlarla zayıflattığını, kanseri, diyabeti tedavi ettiğini söyleyen kişilerden kendinizi ve yakınlarınızı lütfen koruyun.

Ve aldığınız her nefesin, atabildiğiniz her adımın, yutabildiğiniz her lokmanın, sorunsuz, ağrısız, sızısız uyuyabildiğiniz her gecenin, kokusunu içine çekebildiğiniz her gülün değerini bilin. Yeter ki bedeninizi, ruhunuzu ve doktor kontrollerinizi ihmal etmeyin!

Esra Kazancıbaşı Öztekin

sagligimicin@gmail.com

Not: Bu yazı 26 Kasım  2016 tarihinde Yenibirlik Gazetesinde yayımlandı.


İçeriği Paylaşın