Hamilelere Rahat Bir Kurban Bayramı İçin Uzman Önerileri

Anne ve bebeğin sağlığı için anne adaylarının Kurban Bayramı'nda da yediklerine ve içtiklerine dikkat etmeleri gerekiyor.  Hamileleri et tüketimine dikkat etmeleri konusunda uyaran Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Yücel Karaman hamilelerin bayram süresince nasıl beslenmeleri gerektiği hakkında bilgiler verdi.

Hamilelere Rahat Bir Kurban Bayramı İçin Uzman Önerileri

Bizi Takip Et


Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Yücel Karaman, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi hamileleri et tüketimine dikkat etmeleri konusunda uyardı ve bayram süresince nasıl beslenmeleri gerektiğini anlattı.

ETİ C VİTAMİNİ İLE TÜKETİN

Kırmızı et tüketiminin, gebelik döneminde bebeğin büyümesinde ve organlarının gelişmesinde önemli olduğunu söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Yücel Karaman, etin bileşiminde bulunan yüksek miktardaki demirden iyi bir şekilde yararlanabilmek ve demir emilimini artırmak için yanında C vitamininden zengin sebze, meyve ve salata tüketilmesini önerdi.

ETİN NASIL PİŞTİĞİ ÇOK ÖNEMLİ

Gebelikte kırmızı et tüketiminde dikkat edilmesi gereken noktalardan biri etin hazırlanma ve pişirilme koşullarıdır. Özellikle anne adayları etleri yemeden önce en az 24 saat buzdolabında dinlendirmelidir. Pişirirken de etin çok pişmemesine ve üzerinde kahverengi bir tabaka oluşmamasına dikkat edilmelidir. Ama az da pişmiş olmaması gerekiyor. Bu sefer etin içindeki bazı mikroplar rahatlıkla kadını hastalandırabilir. Hatta bebeği olumsuz etkiler.

SAĞLIKLI BİR BAYRAM İÇİN TAVSİYELER

Bayram süresi boyunca kilo kontrolüne destek olacak püf noktalarını paylaşan Karaman, hamilelerin daha rahat bir bayram tatili geçirmeleri için şu önerilerde bulundu: 

  • Gününüz sevdiklerinizle hafif bir kahvaltı ile başlasın.
  • Aşırı miktarda yemekten kaçının az ve sık yemek yemeye özen gösterin. Gün içerisinde 2-3 saatten daha uzun süre aç kalmayın.
  • Sıvı alımına dikkat edin ve günde yaklaşık 2-3 litre su için.
  • Çay, kahve gibi kafeinli içecekleri fazla tüketmeyin.
  • Çok hızlı yemek yemeyin, yediklerinizi çok iyi çiğneyin.
  • Ağır hamur tatlıları, şeker, aşırı yağlı, çok tuzlu, kalori açısından yoğun yiyecekler yerine, sebze ve meyve tüketimine ağırlık verilin.
  • Bayramda bilinçsizce et, çikolata ve tatlı tüketilir. Fazla et, çikolata ve tatlı tüketimi, mide yanması, gaz, şişkinlik, hazımsızlık ve bağırsak bozuklukları gibi şikâyetlere neden olur. Bu nedenle tükettiğiniz miktarları kontrol altında tutmaya çaba sarf edin.
  • Sağlıklı yaşamın en temel kurallarından biri olan fiziksel aktivitenin artırılması anlamında günlük yürüyüşler yapabilir, bayram süresi boyunca kilo kontrolünüze destek olabilirsiniz.

İçeriği Paylaşın