“Hastaları Güvenli Ortamda Tedavi Edebilmek Görevimiz”

“Hastaları Güvenli Ortamda Tedavi Edebilmek Görevimiz”

“Hastaları Güvenli Ortamda Tedavi Edebilmek Görevimiz”

Bizi Takip Et


Uzm. Dr. Gülbaran Esin

(Şişli Kolan International Hospital Genel Müdür Yardımcısı)

“Her durumda hayat devam ediyor ve koronavirüs pandemisi dışında da zorunlu hallerde sağlık hizmeti sunulmak durumunda. Aslında koronavirüs tanılı olguları ayrı tutmak ki; buna ‘izolasyon’ diyoruz, bu en çok dikkat ettiğimiz şey. Ardından da koronavirüs tanısı almış hastalara hizmet sunan sağlık personelini ayırmak geliyor. Bunları ayrı servislerde, ayrı birimlerde, ünite ve odalarda tutmayı başardığımız zaman işimiz kolaylaşıyor. Bir sonraki aşama,  koronavirüs hastaları ile diğer nedenlerle hastaneye başvurmuş hastaların ortak kullanabileceği alanları ayırmayı başarabilmek. Asansörler, müdahale odaları, ameliyathaneler, doğumhaneler, röntgen odası ve görüntüleme cihazları, hasta vücuduna bağlanılan cihazlar gibi.

Biz kanser tedavisi için, zorunlu bir ameliyat için, yoğun bakım için yatacak ve tedavi alacak hastaları farklı kapıdan, farklı asansörden doğrudan gideceği bölüme ulaştırıyoruz. Hasta yanına ziyaretçi alınmadığı gibi, refakatçi ise 65 yaş altındaki bir kişi ile sınırlandırılıyor. Yoğun bakımda da koronavirüs tanısı almış hastalar ayrı salonda ve izolasyon yataklarında tedavi edilmekteler. Hastaların bakımını üstlenen sağlık çalışanları da ayrıştırılmış durumda. Her hastadan sonra tüm cihaz ve ekipman diğer hasta kullanımından önce dezenfekte edilmekte. Kaldı ki, bunu hastane çalışanları hem kendilerinin ve diğer çalışma arkadaşlarının hem de diğer hastaların sağlığını da korumak için yapmak durumunda. Ertelenmesi mümkün olmayan hastalıkları güvenli bir ortamda tedavi edebilmek temel görevlerimiz arasındadır.

Dr. Gülbaran Esin

“ŞÜPHELİ OLGULAR HEMEN MASKE TAKILARAK AYRI ODAYA ALINIYOR”

Hastane tüm giriş kapılarına, karşılama, ateş ölçme ve triyaj (yönlendirme) noktaları oluşturuldu. Burada görülen şüpheli hastalar acil servis kapısına yönlendirilmekte. Özellikle acil servisin içine girmeden, daha giriş aşamasında yapılan ateş ölçümü, başvuru nedeni sorgulaması sonrasında şüpheli olgular, hemen maske takılarak ayrı bir odaya alınıyor. Bu konuda kişisel koruyucu ekipmanı kullanan sağlık personeli hasta ile ayrıca ilgileniyor. Acil servislerde iç salonlardan bekleme koltukları kaldırıldı, riski azaltmak için hasta yakınları içeri alınmıyor, müşahede yatakları arası mesafeler artırıldı. Hastalar ve çalışanlar maske kullanıyor. Hasta kayıt işlemleri yapılan bankolarda başvuranların sık kullanımı için el dezenfektanı bulunuyor. Ayrıca banko önü mesafesi uzatılarak, hastane çalışanı ile başvuru yapan kişiler arası sosyal mesafe korunmaktadır. Tüm bu önlemler hem hastalar hem de hastanede çalışan doktor, hemşire, sağlık teknisyeni, temizlik personeli ve herkes için yapılmaktadır. Hastalarımızın pandemi süresince hastanemizde güvenle tedavi olabilmeleri için gereken tüm önlemleri alınmıştır.”


İçeriği Paylaşın