Her Yıl 18 Milyon Kanser Vakası Görülüyor

Her Yıl 18 Milyon Kanser Vakası Görülüyor

Her Yıl 18 Milyon Kanser Vakası Görülüyor

Bizi Takip Et


2018 yılı verilerine göre her yıl dünyada 18 milyon yeni kanser vakası görülüyor. 2040 yılında ise bu rakamın 30 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor.  4 Şubat Dünya Kanser Günü sebebiyle Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü (UICC), Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği ile Biletix, İncekaralar firması gibi ortak kuruluşların desteği ile milyonlarca ölüme neden olan ve pek çoğu önlenebilir olan kansere karşı toplumsal bilinci artırmak amacıyla kampanyalar düzenlendi.  “Kararlıyım ve Yapacağım” sloganıyla başlatılan kampanya, kanser taramaları ve erken tanının önemine dikkat çekiyor.

EN SIK AKCİĞER, MEME VE KALIN BAĞIRSAK KANSERLERİ GÖRÜLÜYOR

Basın toplantısında konuşma yapan Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü-UICC Önceki Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk, “Son verilere göre dünyada her yıl 18 milyon kanser vakası tespit ediliyor. Bu tespit edilen vakaların 2 milyonunu akciğer, 2 milyonunu meme, 1.8 milyonunu ise kalın bağırsak kanseri oluşturuyor. Türkiye’de de her yıl 200 bin kanser tanısı konuluyor. Bu 200 binlik vaka sayısını incelediğimizde sırasıyla en sık görülen kanserlerin; akciğer, meme, prostat, tiroit, mesana ve pankreas olduğunu görüyoruz. Kanser artık tedavi edilebilir bir hastalıktır. Kanser konusunda en önemli problem tütün tüketimidir. Dünyadaki 18 milyon kanser vakasının neredeyse 4 milyonu sigara kaynaklı. Tütün kullanımı maalesef akciğer kanseri ölümlerinin yüzde 71’ini oluşturuyor.”

ÇOCUK KANSERLERİ’NDE DE TEDAVİ BAŞARI ORANLARI YÜKSEK

“0-14 yaş grubu olarak tanımladığımız çocuk kanser vakalarına baktığımızda dünyada her yıl 200 bin tanının konulduğunu biliyoruz. Bu rakam Türkiye’de de 4 bin civarında. Genel olarak baktığımızda tüm kanser türlerinin üçte biri önlenebilir. Çocuk kanserlerinde erken tanı ile  başarı şansımız yüksek. Önemli olan kanser konusunda gerekli bilince sahip olmak ve erken tanı için hekime başvurmak.”

5 MİLYON KİŞİNİN HAYATI KURTULABİLİR

Prof. Dr. Kutluk, kanser konusunda önemli başarılar elde edildiğini söyleyerek “Kanser taramaları, erken tanı ve etkin tedavide bugün gelinen noktada kanser artık önemli oranda baş edilebilir bir hastalıktır. Erken tanı ve taramaların yaygın kullanılması için bireye, kuruluşlara ve tüm paydaşlara önemli görevler düşüyor. Bu fırsat kullanıldığında erken tanı ve etkin tedavi ile çok sayıda ölümün önlenebilir. Örneğin; her yıl saptanan 18 milyon kanser vakasının nerdeyse 10 milyonu hayatını maalesef kaybediyor. Oysa ki erken tanı ve etkin tedavi ile 5 milyon kişinin daha  hayatı kurtulabilir.” diye belirtti.


İçeriği Paylaşın