Hipertansiyonun Tır’ı Tuzu Süpürdü

Hipertansiyonun Tır’ı Tuzu Süpürdü

Hipertansiyonun Tır’ı Tuzu Süpürdü

Bizi Takip Et


Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği’nin, T.C. Sağlık Bakanlığı’nın onayı ve desteğiyle bu yıl üçüncü kez düzenlediği “Türkiye’nin Tansiyonunu Ölçüyoruz” kampanyası kapsamında Hipertansiyon TIR’ı Beşiktaş meydanında ölçüm yaptı.

Etkinlikte dernek yetkilileri ve sevilen rock grubu Gripin’in üyeleri, Hipertansiyon TIR’ı önünde yere saçılan tuzları süpürdü ve “hipertansiyonun sebebi tuzu hayatımızdan süpürelim” mesajı verdi.

Boehringer Ingelheim’ın ana sponsorluğunda, Novartis, Pfizer, Glaxo Smith Kline, Omron ve Scania’nın desteğiyle hayata geçirilen “Türkiye’nin Tansiyonunu Ölçüyoruz” kampanyasıyla 11-17 Mayıs tarihleri arasında 1500 km yol kat edilerek Sivas, Eskişehir, Kocaeli, Kadıköy ve Beşiktaş’ta ölçümler ve hipertansiyon konusunda bilgilendirme yapıldı.

HİPERTANSİYONDAN KORUNMAK İÇİN TUZU AZALTALIM

Kampanyanın son durağı olan Beşiktaş’ta düzenlenen etkinlikte konuşan Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Şükrü Sindel, aşırı tuz tüketiminin, hipertansiyonun en önemli nedenlerinden biri olduğunu belirterek, “Tuz demek hipertansiyon demek. Ülkemizde ortalama tuz tüketimi, sağlıklı yaşam için önerilen miktarın tam üç katı. Dünyada önlenebilir ölüm nedenleri arasında birinci sırada yer alan ‘gizli katil’ hipertansiyondan korunmak için atılması gereken en önemli adımlardan biri, tuz tüketimini azaltmak. Biz de bugün burada tuzu hayatımızdan süpürüyor ve halkımızı daha az tuz tüketmeye davet ediyoruz” dedi.

Prof. Dr. Şükrü Sindel, “2025 yılında dünyada 1,56 kişide hipertansiyon görüleceği tahmin ediliyor. Ülkemizdeki her 4 ölümden 1’i, tansiyonun kontrol edilmesi ile önlenebilir. Amacımız, toplumda hipertansiyonla ilgili bilgi, tutum ve davranış değişikliği yaratmak, Türkiye’nin hipertansiyon istatistiklerini iyi yönde değiştirmektir. 10 yılda tüm Türkiye’yi kapsamayı hedefliyoruz” diye konuştu.


İçeriği Paylaşın