İçinizdeki Balon…


Bizi Takip Et


Toplumu bilgilendirmek amacıyla hazırlanan sağlıkla ilgili kampanyalarda iki önemli unsur var; çarpıcılık ve anlaşılabilirlik.

Madem amaç hastalıklardan korunmayı öğretmek… Erken teşhis için bazı belirtilerin ve tarama testlerinin önemine vurgu yapmak… O zaman, sağlıkla ilgili farkındalık kampanyasının içeriği eğitim seviyesi düşük bireylerin bile kolaylıkla anlayabileceği basitlikte olmalı. Kampanyanın mesaj net verilmeli. Sağlıklı nesiller için çocuklara, gençlere de hitap edilebilmeli.

İşte, bu açıdan Türk Kalp Damar Cerrahisi Derneği’nin “İçinizdeki Balon” temasıyla kurguladığı “abdominal aort anevrizması” ya da diğer deyişle “karın ana damarı balonlaşması” farkındalık kampanyasını çok beğendim.

Kampanyanın tanıtım filminde hastaneden taburcu olan bir dede ve onu bekleyen kızı ile torunu rol alıyor. Gökyüzüne salınan kırmızı bir balona atıfta bulunularak filmde şu mesaj veriliyor:

“İçinizdeki balon…. Sessizce büyüyebilir! Patlayabilir! Eğer 65 yaşın üzerindeyseniz… Erkekseniz… Sigara içiyorsanız… Kontrol için bir kalp damar cerrahisi uzmanına başvurun.”

RASİM ÖZTEKİN DEDEYİ CANLANDIRIYOR!

“İçinizdeki Balon” farkındalık kampanyasının tanıtım filminde eşim Rasim Öztekin dedeyi canlandırıyor. İşte, abdominal aort anevrizması farkındalık kampanyasının bence bir diğer başarısı da, eşim (Rasim Öztekin) gibi her yaştan, her kesimden insanın saygı duyduğu bir sanatçıyla mesajlarını topluma iletmeleri. Çünkü sağlıkla ilgili mesajın içeriği kadar, mesajı verenin de kim olduğu son derece önemli.

Eşini methediyor diye düşünenler olabilir diye önce bunları yazıp yazmamakta tereddüt ettim. Sonra başka bir sanatçı olsaydı rahatlıkla dile getireceğimi, eşim diye sessiz kalmamın ise hem Rasim Öztekin’in sanatçı kişiliğine, hem de böylesine dört dörtlük bir projeye imza atan Türk Kalp Damar Cerrahisi Derneği’nin Yönetim Kurulu’ndaki tüm hekimlere haksızlık olacağını düşündüm.

KARIN ANA DAMARI BALONLAŞMASI NEDİR?

Abdominal aot anevrizması vücudumuzun en büyük atar damarı olan aortun bir hastalığı. Çoğu kişide anevrizma küçük boyutlarda herhangi bir şikayete yol açmadığı için hastalar içlerinde her an patlamaya hazır bir balon taşıdıklarının ne yazık ki farkında bile olmuyorlar. Bu tür anevrizmalar başka sebeplerle yapılan görüntüleme tetkikleri sonucu tesadüfen farkediliyor.

Karın veya sırt ağrısı, bacakta ağrı, uyuşma, hissizlik, soğukluk, solukluk ve hareket kaybı gibi belirtiler aort anevrizması habercisi olabiliyor. Karın ağrısı ve hassasiyeti gelişen hastalarda anevrizma boyutlarında yakın zamanda artış meydana gelmiş olabileceğine dikkat çeken uzmanlar, bu durumun patlama riski açısından dikkate alınması gereken bir şikayet olduğunun altını çiziyorlar.

Türk Kalp Damar Cerrahisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Anıl Apaydın şu mesajı veriyor:

“Anevrizmaların en çok korkulan sonucu balonlaşma yapan damarın yırtılması ve patlamasıdır. Eğer bu balonlaşma patlarsa oldukça fazla miktarda iç kanamaya sebep olarak hayatınızı tehdit eder. Bu yüzden 65 yaşın üzerindeki erkekler mutlaka kontrol için bir kalp damar cerrahisi uzmanına başvurmalılar.”

Esra Kazancıbaşı Öztekin

sagligimicin@gmail.com

Not: Bu yazı 6 Kasım  2016 tarihinde Yenibirlik Gazetesinde yayımlandı.


İçeriği Paylaşın