Kalp Kapağı Değiştikten Sonra Hayata Tutundu

Kalp Kapağı Değiştikten Sonra Hayata Tutundu

Kalp Kapağı Değiştikten Sonra Hayata Tutundu

Bizi Takip Et


Çocukken geçirdiği romatizmal hastalık nedeniyle kalp kapağında darlık oluşan Necmi Amca, bu durumu 3 yıl önce felç kaldığında fark etti. Felç nedeniyle yürüyemeyen ve konuşma güçlüğü yaşamaya başlayan Necmi Amca’ya doktorlar ameliyat olamazsın dedi. Prof. Dr. Yavuz Beşoğul hastayı yeniden yaşama bağlamak için minimal invaziv yöntemle mitral kapak ameliyatı yaptı, 60 yaşındaki Necmi Amca şimdi bastonsuz yürüyor.
Çocukken geçirdiği romatizmal bir rahatsızlık sonucunda mitral kapağında darlık yaşayan 60 yaşındaki Necmi Amca’nın, kan akımı yavaşladığı için sol tarafında pıhtı attı ve 3 yıl önce felç kaldı. Doktor doktor gezen Necmi Amca’nın kalbine doktorlar riskli buldukları için dokunmak istemedi. Hayata küsen Necmi Amca’yı yeniden yaşama bağlayan ise Emsey Hospital Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Beşoğul oldu.

SAATLİ BOMBA NECMİ AMCA

Doktorların masada kalır diyerek ameliyat etmek istemediği hastayı muayene eden Emsey Hospital Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Beşoğul şunları söyledi: “Konsültasyon sırasında,  Necmi Bey’in tam bir saatli bomba olduğunu fark ettim. Her an tekrar pıhtı atma riski taşıyan ve böyle bir durum yaşanırsa geri döndürmesi çok daha zor sonuçlar oluşabilecek bir vakaydı. Bu yüzden Necmi Beyi hemen ameliyata aldık. Hastanın felçli olması durumu oldukça zorlaştırıyordu. Çünkü bu ameliyatın hastanın  göğüs kafesi kesilerek yapılması demek, kaburga kemiğinin iyileşme sürecinin 6 haftayı bulması anlamına geliyordu. Bu da hastanın fizik tedavilerinin aksaması ve felcinin ilerlemesine neden olabilirdi. Bu nedenle hastanın koltuk altından minimal invaziv yöntemle sadece 5 cm’lik küçük bir kesi açtık ve buradan kalp kapakçığını değiştirdik.”

NECMİ AMCA ARTIK KONUŞABİLİYOR VE YÜRÜYEBİLİYOR

Ameliyat sonrası konuşması düzelen Necmi Amca, önce kolunu yavaş yavaş kullanmaya başladı. İlk başlarda bastonla ayağa kalkan Necmi Amca, şimdilerde ise bastonsuz yürüyor. Necmi Günal şunları söyledi: “Hayat bana hep ikinci bir şans verdi. Yıllar önce bir trafik kazası geçirmiştim ve başıma isabet eden far parçası nedeniyle bir beyin ameliyatı olmuştum. Tam onu atlattım derken felç kalmak ve doktorların ameliyat olamazsın demeleri beni umutsuzluğa itmişti. Yavuz Hocamız bana ikinci bir hayat daha hediye etti. Kontrole geldiğimde İstanbul’da Pierre Loti’ye yürüyerek çıkıp kahve içebildim, bundan büyük mutluluk olabilir mi?”

BABASININ DOKTORUNU SOSYAL MEDYADAN BULDU
Necmi Amca’nın kızı Esra Günal ise babasının hastalığıyla ilgili sürecin kendileri için de hiç kolay olmadığını söyleyerek şunları ifade etti: “Babamı birçok doktora götürdük; ancak operasyonu riskli gördükleri için ameliyat etmek istemediler. Çaresizce doktor arayışımızı sürdürürken Yavuz Hoca’yı internetten buldum ama geçmiş tecrübelerimizden dolayı randevu almadan önce iyice araştırdım. Hatta sosyal medyadan Yavuz Hoca’nın başka bir hastasını buldum ve önce bu hastayı hesabımdan ekleyip konuştum. Görüşmeye gelmeden içim çok rahatlamıştı, şimdi babamın sağlığına kavuşması ve onu yürürken görebilmek bizim için çok büyük bir mutluluk.”


İçeriği Paylaşın