Kanser Hastası Çocuklar İçin Akdeniz Üniversitesi'nde Oyun Odası Açıldı

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Pediatri Hematoloji ve Onkoloji Bölümü, Çocukça Yaşam Gönüllüleri (ÇOYAG) ve Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV) destekleriyle tedavi gören çocuklar oyun odasına kavuştu.

Kanser Hastası Çocuklar İçin Akdeniz Üniversitesi'nde Oyun Odası Açıldı

Bizi Takip Et


ÇOYAG ve KAÇUV desteğiyle hazırlanan oyun odasında, kanser tedavisi alan çocukların psikososyal bütünlüğünü korumak için çalışmalar yürütülecek ve çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek.

2000 yılında maddi sorunları nedeniyle kanser tedavileri aksama riski taşıyan çocuklar ve ailelerine destek sağlamak amacıyla kurulan KAÇUV ile birlikte Nehir’in Çocukça Yaşam Gönüllüleri (ÇOYAG) desteğiyle hazırlanan Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Pediatri Hematoloji ve Onkoloji Bölümü’nde oyun odasın kurulumu gerçekleştirildi.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi oyun odası, 2019 yılında Nehir’in Adımları etkinliğinde toplanan bağışlarla projelendirildi. Oyun odalarında KAÇUV’un gönüllü grupları ile de çocuklarla çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek. Oyun odası içerisinde ayrıca tedavi gören çocukların okuyabilecekleri kitaplardan oluşan çok farklı yayınlardan oluşan kütüphane bulunuyor.

kanser

NEHİR’İN İYİLİK ADIMLARI

2010 yılında nöroblastom sebebiyle yaşamını yitiren Nehir’in anısını yaşatmak için her sene Nehir’in Adımları etkinliği düzenlenmektedir. Her yıl Eylül ayında düzenlenen etkinlikte 3500 adım atarak hem Nehir’in adını yaşatacak projeler için kaynak yaratılmakta hem de çocukluk çağı kanserleri hakkında farkındalık yaratılmaktadır.

ÇOCUKÇA YAŞAM GÖNÜLLÜLERİ (ÇOYAG)

Nehir’in Çocukça Yaşam Gönüllüleri (ÇOYAG), 2012 yılından bu yana Nehir’in İyilik Adımları projesi kapsamında oyun odası kurulumu, KAÇUV’un Aile Evlerinde oda sahiplenmesi, hastane oda yenilemesi ayrıca hastanede tedavisi devam çocuklara ve ailelerine hediye gönderimleri çalışmalarını yürüttü.

OYUN ODALARINDA ÇOCUKLARIN İLACI OYUN!

KAÇUV, gönüllü grupları ile birlikte yıllar içerisinde edindiği deneyimleri çocuk hematoloji onkoloji servisi bulunan tüm hastaneler ile paylaşıyor. Hastanelerde açılan oyun odalarında çocukların sosyalleşme ihtiyaçlarını karşılamak ve tedavi sürecine uyum sağlamaları için destekleyici çalışmalar yürüten KAÇUV, bu kapsamda iki günlük eğitim almış gönüllülerin destekleri ile çocuklar ile sanat, bilim ve yaratıcı konularda etkinliklerin gerçekleştirilmesi için çalışmalar yürütmektedir. KAÇUV ayrıca hey ay belirlenen tema eşliğinde çocuklarla özel içerikler de oluştururken; özel gün ve kutlamalar çerçevesinde de çocukların gelişimlerine uygun olan materyaller, içerikler ve uygulamalarla da çocukların yanında yer alıyor.


İçeriği Paylaşın