Kanser Uzmanları İstanbul’da Buluştu

Kanser Uzmanları İstanbul’da Buluştu

Kanser Uzmanları İstanbul’da Buluştu

Bizi Takip Et


Türkiye ve dünyadan, kanser konusunda çalışmalarda bulunan yaklaşık 3 bin sağlık profesyonelini bir araya getiren 5. APOCP Kongresi, 3-7  Nisan’da İstanbul’da yapıldı.

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ açılışta yaptığı konuşmada “Her yıl Türkiye’de 150 bin kişiye kanser teşhisi konuyor. Bu rakamın 2011’de hızla artarak 155 bin olacağını öngörüyoruz. APOCP Kongresi, kanser alanındaki son gelişmelerin paylaşıldığı, başta Asya Pasifik ülkeleri olmak üzere tüm katılımcı ülkelerin kanser programlarının görüşüldüğü, fikir alışverişinde bulunulduğu uluslararası bir platform” dedi.

PROF. DR. TUNCER: HER ÜLKENİN KENDİNE ÖZEL KANSER PROGRAMI OLMALI

Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanı ve aynı zamanda APOCP Dünya Başkanı Prof. Dr. A. Murat Tuncer de açılış konuşmasında, bu yıl Türkiye’de kanser konusunda bilgilendirme çalışmalarını hızlandırdıklarını vurgulayarak “Kongreyle de tüm dünya ülkelerini ‘kanser’ başlığı altında İstanbul’da birleştiriyoruz. Bu organizsyon ülkemizde kanser farkındalığının artırmasını sağlayacak” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Tuncer kongreyle ilgili şu bilgileri verdi:

“Bu kongreyle Dünya Sağlık Örgütü’nün kanser korunma programına yeni bir bakış açısı kazandırmak arzusundayız. Dünyada her ülke için ortak bir korunma programı uygulanıyor ama her ülkenin kanser konusunda öncelikleri ve imkanları farklı oluyor. Ülkelerdeki sigara yasaklarından beslenme alışkanlıklarına kadar her şey, kanser görülme oranlarını etkiliyor. Bu sebeple kongrede her ülkenin kendine özgü kanser korunma programları olması gerektiğine dikkat çekeceğiz.”


İçeriği Paylaşın