Kansere Karşı 1 İz Farkındalık Kampanyası

Kansere Karşı 1 İz Farkındalık Kampanyası

Kansere Karşı 1 İz Farkındalık Kampanyası

Bizi Takip Et


Sağlıklı bir psikolojinin ve dayanışmacı bir sosyal çevrenin kanser tedavisindeki olumlu etkisinden yola çıkan Europa Donna, MetAmazon ve Novartis Onkoloji tarafından hayata geçirilen “Kansere Karşı 1 İz” isimli farkındalık kampanyası, Felis Pazarlama Ödülleri’nde Sağlık İletişimi kategorisinin En İyi Bilinçlendirme/Farkındalık Kampanyası ve Entegre Medya Kullanımı alanlarında başarı ödüllerinin sahibi oldu. 2017 yılı içerisinde Türkiye genelinde toplam 53 milyon insanın kanser tedavisi sürecinde psikolojik desteğin önemi hakkında bilgilendirildiği kampanya, bu alanda bugüne kadarki en yüksek erişimli farkındalık kampanyası oldu.

Güçlü bir psikoloji, anlayışlı ve destekleyici bir sosyal çevre, kanser tedavisi sürecinde ve sonrasında oldukça önemli bir rol oynuyor. Bu noktadan yola çıkan Europa Donna, MetAmazon Derneği ve Novartis Onkoloji, metastatik meme kanseri tedavisinde hekim ve ilaç desteğinin yanı sıra doğru psikolojik desteğin de önemine vurgu yaparak, toplumu bu konuda bilinçlendirmeye yönelik bir işbirliği başlattı. Novartis Türkiye Youtube kanalında yayınlanan “Kansere Karşı 1 İz” videolarıyla, Türkiye’nin farklı illerinde tedavi gören ve psikolojik desteğe ihtiyaç duyduğu halde gerek maddi gerekse lojistik sebepler dolayısıyla bu desteğe ulaşamayan metastatik meme kanseri hastaları ve yakınlarının psikolojik desteğe daha kolay erişimi hedeflendi.

İlk olarak 2017 yılı nisan ayında, hasta ve hasta yakınlarının en çok merak ettiği sorulardan oluşan 16 uzman videosu hazırlanarak hastaların kolayca erişebileceği Youtube kanalına yüklendi. 360 derece iletişimle, metro istasyonlarından alışveriş merkezlerine, ulusal gazetelerden farkındalık toplantılarına kadar farklı iletişim kanalları aracılığıyla nisan ayında toplam 25 milyon kişiye ulaşıldı.

Kampanyanın ikinci ayağında ise, ekim ayında metastatik meme kanseri hastalarının ve hasta yakınlarının duyulmayan sesi olma hedefiyle; hastalar ve yakınlarının en çok desteğe ihtiyaç duydukları konu başlıkları dernekler aracılığıyla toplandı. Gelen sorular derlenerek; onkoloji alanında uzman bir psikolog aracılığıyla kanser tedavisi ve sonrasındaki psikolojik süreç hakkında önemli bilgiler verilen videolar hazırlandı ve Novartis Türkiye Youtube kanalında yayınlandı. Bu videolarla sosyal medyada 1 ay içerisinde 7 milyondan fazla kişiye ulaşıldı. Ekim ayı boyunca devam eden kampanyanın sosyal medya tarafında ise Facebook, Twitter ve Instagram üzerinden toplam 4 milyon kişi kampanya hakkında bilgi sahibi oldu. Ayrıca Türkiye’nin 9 farklı şehrindeki 20’den fazla alışveriş merkezinde kampanya posterleri 4 milyon ziyaretçi tarafından görüldü. Ekim ayı boyunca gerçekleştirilen basın çalışmalarıyla 13 milyona yakın kişi kampanya hakkında bilgilendirildi. Kampaya ile ekim ayı boyunca Türkiye genelinde toplam 28 milyonu aşkın insana ulaşıldı.

2017 senesinde toplamda 53 milyon kişiye ulaşan Kansere Karşı 1 İz kampanyası; bu yıl 12.’si düzenlenen ve pazarlama alanında en iyilerin seçildiği Felis Pazarlama Ödülleri’nde Sağlık İletişimi kategorisinin En İyi Bilinçlendirme/Farkındalık Kampanyası ve Entegre Medya Kullanımı alanlarında başarı ödüllerinin de sahibi oldu.

METASTATİK MEME KANSERİ HASTALARININ DAHA FAZLA İLGİYE İHTİYACI VAR

Meme kanseri dünya genelinde en fazla kadın ölümüne yol açan kanser çeşidi olsa da, odak noktasının halen erken teşhis, kanseri önleme, hayatta kalma ve tedavi olarak kaldığını belirten Novartis Onkoloji Genel Müdürü Pınar Üstündağ şunları söyledi: “İleri evre veya metastatik meme kanseriyle yaşamak zorunda kalan kadınların deneyimleri ve ihtiyaçları, erken evre meme kanseri hastalarına göre çok daha farklı. Bu hastalar daha fazla psikolojik desteğe, daha fazla ilgiye ihtiyaç duyuyor. Biz de Novartis Onkoloji olarak bu ihtiyaçtan yola çıkarak kanser tedavisi sürecinde hekim ve ilaç desteğinin yanı sıra psikolojik desteğin önemine vurgu yapmak amacıyla, Nisan ayında “Kansere Karşı 1 İz” isimli farkındalık kampanyasını hayata geçirdik. Böylece 2017 yılı içerisinde Türkiye genelinde toplam 53 milyon insan kanser tedavi sürecinde psikolojik desteğin önemi hakkında bilgilendirilmiş ve ülke genelinde önemli bir farkındalık oluşturulmuş oldu.

Bu kampayanın psikolojik desteğe gerek maddi gerekse lojistik açıdan erişimi olmayan hastalar ve hasta yakınları için rehber niteliğinde olacağını ümit ediyoruz. Bu noktada özellikle belirtmek isterim ki; bizler Novartis Onkoloji olarak kanser ve ilişkili hastalıkları olan hastaların hayatlarını değiştirmeye ve iyileştirmeye yardımcı olabilmek için yenilikçi ilaçlar keşfetmeye devam ederken, hayata geçirdiğimiz projelerde hastaların ihtiyaç duyduğu desteği sağlamak için bütün paydaşlarla işbirliği içinde olmaya da devam edeceğiz.”


İçeriği Paylaşın