İş Stresi Karabasanı (Uyku Felci) Tetikliyor!

Halk arasında karabasan olarak bilinen uyku felci aşırı stres nedeniyle ortaya çıkabilir.

İş Stresi Karabasanı (Uyku Felci) Tetikliyor!

Bizi Takip Et


Halk arasında karabasan olarak bilinen uyku felci, kişinin uykudan uyanıp vücudunu hareket ettirememesi olarak tanımlanıyor. Karabasanla birlikte bazı halüsinasyonlar, odanın içerisinde aslında olmayan bazı şeyler veya kişiler görülebiliyor.

STRES KARABASAN (UYKU FELCİNİ) TETİKLİYOR

Özellikle çalışanlar iş stresi nedeniyle daha “rüyada karabasan” olarak tanımlanan durumu yaşayabiliyor. Uyku felcinin en önemli tetikleyici nedeni ise uyku düzensizliği. Bu nedenle uyku düzeni bozuk olanlarda, vardiyalı çalışanlarda, depresyon yaşayanlarda, bazı ilaçları kullananlarda daha sık görülebiliyor.

Uyku felci oldukça rahatsızlık veren, stresli bir durum ancak uzmanlar, uyku felcinin çok tehlikeli bir durum olmadığını söylüyor. Ama sık yaşanması durumunda uyku bozuklukları uzmanına başvurulması tavsiye ediliyor. 

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Barış Metin, halk arasında karabasan olaran bilinen uyku felci ile ilgili değerlendirmelerde bulundu ve tavsiyelerini paylaştı.

UYKU FELCİNDE HALÜSİNASYONLAR GÖRÜLEBİLİYOR

Uyku felcinin halk arasında karabasan olarak da adlandırılan bir rahatsızlık olduğunu belirten Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Barış Metin, “Bu rahatsızlığın belirtisi kişinin uykudan uyanıp vücudunu hareket ettirememesidir. Kişi uykunun ortasında gözlerini açar. Etrafını görebilir. Ancak vücudunda herhangi bir kasını hareket ettiremez. Kişiye rahatsızlık ve ıstırap veren oldukça stresli bir durumdur. Kişi beraberinde bazı halüsinasyonlar, odanın içerisinde aslında olmayan bazı şeyler veya kişiler görebilir.” ifadelerini kullandı.

NARKOLEPSİ HASTALARI UYKU FELCİNİ SIK YAŞIYOR

Kişiye rahatsızlık veren bir durum olmasına karşın, uyku felcinin aslında çok tehlikeli bir durum olmadığını söyleyen Prof. Dr. Barış Metin, “Bir süre içerisinde kendiliğinden geçer. Daha çok narkolepsi hastalarında karşılaşılan bir durumdur. Yani gündüz kontrolü dışında aşırı miktarda uyuyan hastalar vardır. Narkolepsi hastaları, geceleri uyku felcini de sıklıkla yaşarlar. Bununla beraber narkolepsi hastaları dışında, herkes ara sıra uyku felci yaşayabilir.

Özellikle çok stresli ve yorgun dönemlerde uyku felci yaşamak, kişinin muhakkak ciddi bir hastalığı olduğunu göstermez. Nadiren yaşanması durumunda bir tedaviye gerek yoktur. Ancak sık sık uyku felci yaşanıyorsa mutlaka bir uyku bozuklukları uzmanıyla görüşülmesi gerekir.” dedi.


İçeriği Paylaşın