Kistik Fibrozisle Yaşamak…

Kistik Fibrozisle Yaşamak…


Bizi Takip Et


Çocuğunuz çok sık ve ağır solunum yolu enfeksiyonları geçiriyorsa… Yediği halde kilo alamıyorsa ve çok miktarda yağlı, kokulu dışkılama yapıyorsa… Çocuğunuzu öptüğünüz zaman  dudaklarınıza tuzlu tat geliyorsa…. İşte tüm bu belirtiler Türkiye’de 20 bin kişiyi etkileyen “kistik fibrosis” hastalığının habercisi olabilir.

İşte, böylesine önemli ama fazla tanınmayan bir hastalık olan kistik fibrosis hakkında farkındalık yaratmak amacıyla bir fotoğraf sergisi düzenlendi. “Kistik Fibrozis ile Yaşamak” başlığı altında Nefes/Umut temalarıyla düzenlenen sergiyle hastaların günlük yaşamlarından çarpıcı kesitler sunuluyor.

Avrupa Kistik Fibrozis Farkındalık Haftası kapsamında düzenlenen sergide, nefes temasıyla bir kistik fibrozis hastası çocuğun günlük hayatından kesitler, hastalıkla mücadelesi gözler önüne serilirken, umut temasıyla hastaların hayata bağlılığı vurgulanıyor.

Serginin açılış töreni sırasında konuşma yapan KifDER Başkanı İlknur Görgün “Tanı alan hastaların tedavilerinin düzgün ve sürekli yapılması için yönlendirilmeleri gereken tam donanımlı kistik fibrozis merkezlerine ihtiyacımız var. Her gün yaklaşık 2 saatlerini tedaviye ayıran, onlarca ilaç içip fizik tedavi alan hastaların tedavilerini aksatmaması için bu merkezlerin önemi çok büyük” diye konuştu.


İçeriği Paylaşın