Köpek Memesi Hastalığı

Her yıl tüm dünyada Haziran ayının ilk haftası Hidradenitis Suppurativa (HS) Fakındalık Haftası olarak kabul ediliyor. Halk arasında köpek memesi hastalığı olarak da bilinen HS, toplumda yaklaşık her 100 kişiden birinde görülüyor. Yaşam kalitesini önemli ölçüde düşüren köpek memesi hastalığı hakkında Bezmialem Vakıf Üniversitesi Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı’ndan Doç. Dr. Fatma Pelin Özgen önemli açıklamalarda bulundu.

Köpek Memesi Hastalığı

Bizi Takip Et


KÖPEK MEMESİ HASTALIĞI TANISI ORTALAMA 7 YIL GECİKEBİLİYOR”

Doç. Dr. Fatma Pelin Özgen, hastaların utandıkları için doktora gitmekte geç kaldıklarının altını çizerek; Hidradenitis Suppurativa'’nın oluşturduğu lezyonlar hastaların yaşamını olumsuz yönde etkiliyor. Basit bir sivilce aslında HS hastalığının başlangıcı olabiliyor. Hastalar çekindikleri için doktora gitmiyorlar ya da dermatoloji dışındaki branşlara başvurabiliyorlar. Bu nedenle HS tanısı ortalama 7 yıl gecikebiliyor” dedi. Hastaların şişliklerin oluştuğu bölgeleri çok iyi gözlemlemesi gerektiğine dikkat çeken Doç. Dr. Fatma Pelin Özgen; son 6 ayda koltuk altı, kasık, kalça ve meme altlarında iki veya daha fazla kez şişlik oluşuyorsa mutlaka bir dermatoloğa başvurmaları gerektiğinin altını çiziyor.

“HS, KADINLARDA DAHA SIK GÖRÜLÜYOR”

Doç. Dr. Fatma Pelin Özgen, köpek memesi hatalığının genital bölge ve kasıklardaki lezyonların kadınlarda daha sık ortaya çıktığını ve hastalığın erkeklere göre kadınlarda 2 ile 5 kat daha fazla görüldüğünü belirtti. Ayrıca, birinci derece akrabalarında HS olanlarda bu hastalığın görülme ihtimalinin arttığını da dile getirdi.

“AŞIRI KİLO, SİGARA VE STRES BAŞTA OLMAK ÜZERE BİRÇOK RİSK FAKTÖRÜ HASTALIĞI TETİKLEYEBİLİR”

Doç. Dr. Fatma Pelin Özgen,HS tanısı almış hastalar aşırı kilo, sigara ve stresten kaçınmalılar. Ayrıca lezyonların görüldüğü bölgelerin hijyenine de çok dikkat edilmeli. Rahat, çok sıkmayan giysiler giyilmeli ve kesinlikle sigara kullanılmamalıdır. Bu noktalara dikkat edildiğinde hastaların yaşam kalitesi artacaktır” diye konuştu.


İçeriği Paylaşın