Lenfoma Birçok Hastalığı Taklit Ediyor: Bu Belirtilere Dikkat!

Liv Hospital Hematoloji Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Hilmi Doğu, birçok hastalığı taklit edebilen lenfoma hakkında önemi bilgiler verdi.

Lenfoma Birçok Hastalığı Taklit Ediyor: Bu Belirtilere Dikkat!

Bizi Takip Et


Vücudumuzda lenf bezlerinden veya diğer lenfoid dokulardan kaynaklanan kanser türü olan lenfoma birçok hastalığı taklit edebiliyor. Genellikle hastalar lenf bezi büyümesi şikayeti nedeniyle hastaneye başvuruyor. Ancak önemsenmeyen birçok şikayet lenfomayı işaret edebiliyor. Bu yüzden teşhis edilemeyen hastalıkların lenfoma açısından da değerlendirilmesi gerekiyor. 

Lenfoma belirtileri ve hastalık hakkında tüm merak edilenleri anlatan Liv Hospital Hematoloji Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Hilmi Doğu, “Hastalığın ilerlemiş dönemlerinde teşhis daha rahat konulurken erken dönemde birçok farklı tabloyu taklit edebileceği için tanı da gecikme olabiliyor” diyor.

BU BELİRTİLERE DİKKAT!

Lenfoma hemen hemen her doku ve organda gelişebildiğinden ilgili organ hasarı ile belirti verebilir. Ama en sık lenf bezi büyümesi ile hastalar hekime başvurur.

  • Lenf bezi büyümesi: Genellikle boyun, koltuk altı veya kasık bölgesinde şişlik olarak dikkat çeker. Şişliklerin ağrısız olması lenfoma lehinedir.
  • Karında şişkinlik, ağrı
  • Açıklanamayan ateş
  • Beklenmedik hızla gelişen kilo kaybı
  • Geceleri belirgin abartılı terleme
  • Açıklanamayan döküntüsüz kaşıntı
  • Şiddetli kuru öksürük, nefes darlığı
  • Deride açıklanamayan genellikle deriden kabarık kızarık döküntüler
  • Yorgunluk, bitkinlik, baş ağrısı, sinir hasarı ilişkili uzuvlarda hareket kusuru (felç)

HANGİ HASTALARA DİKKAT ETMEK GEREKİR?

LİPOM (YAĞ BEZESİ)

Hastalarımızın bir kısmında muayene esnasında sorgulamada birkaç ay öncesinde eliyle hissettiği küçük şişlikler olduğu ve yağ bezesi zannettiği için önemsemediğini görebiliyoruz. Peki, biz bunların ayrımını nasıl yapabiliriz. Özellikle boyun, koltuk altı ve kasık bölgesinde olan; elimizin altında hareket ettirmekte zorlandığımız ve lastik kıvamında şişlik olduğunda olası lenfoma açısından hekiminize ya da hematoloji bölümüne başvurmanızda fayda vardır.

ANEMİ (KANSIZLIK)

Toplumda özellikle kadınlarımızda sıkça rastladığımız kansızlık problemi maalesef önemsiz gibi düşünülerek sebebine yönelik tetkikler tamamlanmadan kan ilaçları verilebilmektedir. Lenfoma hastalarımızda gördüğümüz ve prognoz yani tedavi sonucu ile direk ilişkili bir parametre olan anemi varlığı bazen erken dönemde ilk bulgular arasında yer alabilmektedir. Kalın bağırsak ve mide kanserlerinde de sıkça rastladığımız aneminin bu sebeplerden ötürü kesinlikle sebebi ortaya konmalıdır.

ENFEKSİYON: (CRP VEYA SEDİMANTASYON YÜKSEKLİĞİ)

Bazı hastalarımız uzun bir süre kanda enfeksiyon, iltihap var cümleleri ile farklı antibiyotik tedavileri alıyor. Lenfoma hastalarında sedimantasyon yüksekliği ve CRP artışı sıkça görülebilir. “B semptomları” içinde sayılan ateş yüksekliği özellikle aralıklı olarak görülebilir. Bu ateş yüksekliklerinin de eşlik etmesi enfeksiyon ile karışmasına katkı sağlar.


İçeriği Paylaşın