Lepra Hastanesi Kapatılmayacak

Lepra Hastanesi Kapatılmayacak

Lepra Hastanesi Kapatılmayacak

Bizi Takip Et


İstanbul Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “İstanbul’da tek Lepra hastanesi olarak hizmet veren Lepra ve Zührevi Hastalıklar Hastanesi’nin kapatılması söz konusu değildir. Hastanenin eğitim verebilir pozisyona getirilmesi istenmektedir. Ancak, Hastanede eğitim verilebilmesi ve klinik şefi atanabilmesi için eğitim ve araştırma hastanesi statüsünde olması gerekmektedir” denildi.

Hastanede; 3 uzman hekim ve 2 pratisyen hekim ile hizmet verilmekle birlikte bu hekimlerin lepra konusunda özel bir eğitimleri bulunmadığı vurgulanan açıklama şöyle devam ediyor:

“Hastanenin eğitim ve araştırma hastanesi bünyesinde yer almasıyla lepra konusunda üniversitede çalışmaları olan bir profesör klinik şefi olarak atanacak  ve klinikte asistan  yetiştirilmesine olanak sağlayacaktır. Bu nedenle hastanenin mevcut yerinde Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne bağlı lepra kliniğine (Ek bina olarak) dönüştürülmesi düşünülmektedir. Bağlanma esnasında mevcut personelin durumunun korunmasının yanında, yeni hekim ve sağlık personeli ataması yapılacaktır. Yapılan yeniliklerle birlikte 50 yatak kapasitesi ve  % 31 gibi son derece düşük yatak doluluk oranı ile çalışan hastanenin verimliliği artırılarak renovasyon çalışmaları için kaynak oluşturulacaktır.

Ayrıca söz konusu kliniği yıllarca lepra hastalığının tedavisi için uğraş vermiş olan Prof. Dr. Türkan Saylan’ın isminin verilmesi de planlanmaktadır.”


İçeriği Paylaşın